plasma-nm - en to id translation catalogue (124 entries)

en: Error saving file %1: %2
id: Error menyimpan file %1: %2

en: Error copying certificate to %1: %2
id: Error menyalin sertifikat ke %1: %2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, gateway)
en: Remote gateways(s), with optional port and protocol (e.g. ovpn.corp.com:1234:tcp).
    You can specify multiple hosts for redundancy (use commas or spaces as delimiters).
id: Gateway(2) jarak jauh, dengan port dan protokol opsional (yaitu ovpn.corp.com:1234:tcp).
    Kamu bisa menentukan beberapa host untuk redundancy (gunakan koma atau spasi sebagai pembatas).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelConnectionType)
en: Connection type:
id: Tipe koneksi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbConnectionType)
en: Select an authentication mode.
id: Pilih sebuah mode autentikasi.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbConnectionType)
en: Certificates (TLS)
id: Sertifikat (TLS)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbConnectionType)
en: Static Key
id: Kunci Statik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbConnectionType)
en: Password
id: Sandi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbConnectionType)
en: Password with Certificates (TLS)
id: Sandi dengan Sertifikat (TLS)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: CA Certificate:
id: Sertifikat CA:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, x509CaFile) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, passCaFile) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, x509PassCaFile)
en: Certificate authority (CA) file in .pem format.
id: File certificate authority (CA) dalam format .pem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: User Certificate:
id: Sertifikat Pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, x509Cert) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, x509PassCert)
en: Local peer's signed certificate in .pem format (signed by CA of CA Certificate).
id: Sertifikat yang ditandatangani para peer lokal dalam format .pem (ditandatangani oleh CA pada Sertifikat CA).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Private Key:
id: Kunci Privat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, x509Key) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, x509PassKey)
en: Local peer's private key in .pem format.
id: Kunci privat para peer lokal dalam format .pem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Private Key Password:
id: Sandi Kunci Privat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, x509KeyPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, x509PassKeyPassword)
en: Password for private key.
id: Sandi untuk kunci privat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Static Key:
id: Kunci Statik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, pskSharedKey)
en: Pre-shared file for Static Key encryption mode (non-TLS).
id: File pra-berbagi untuk mode enkripsi Kunci Statik (non-TLS).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Key Direction:
id: Arah Kunci:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbKeyDirection)
en: Direction for Static Key encryption mode (non-TLS).
id: Arah untuk mode enkripsi Kunci Statik (non-TLS).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, cmbKeyDirection)
en: If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer.
id: Jika arah kunci digunakan, itu mestinya berlawanan dari yang digunakan pada peer VPN.

[ctx: No "Key Direction"]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbKeyDirection)
en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Local IP Address:
id: Alamat IP Lokal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pskLocalIp)
en: IP address of the remote VPN endpoint.
id: Alamat IP titik-akhir VPN jarak jauh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Remote IP Address:
id: Alamat IP Jarak Jauh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, pskRemoteIp)
en: IP address of the local VPN endpoint.
id: Alamat IP titik-akhir VPN lokal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeyDirection)
en: If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses '1', this connection must use '0'. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
id: Jika arah kunci digunakan, itu mestinya berlawanan dari yang digunakan pada peer VPN. Contohnya, jika si peer menggunakan '1', koneksi ini mestinya menggunakan '0'. Jika kamu tidak yakin dengan nilai berapa untuk digunakan, kontak pengurus sistem kamu.

[ctx: like in Username for athentication]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Username:
id: Nama-pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, passUserName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, x509PassUsername)
en: Username passed to OpenVPN when prompted for it.
id: Nama-pengguna diluluskan untuk OpenVPN ketika diminta untuknya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Password:
id: Sandi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, passPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, x509PassPassword)
en: Password passed to OpenVPN when prompted for it.
id: Sandi diluluskan untuk OpenVPN ketika diminta untuknya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdvanced)
en: Advanced…
id: Tingkat lanjut...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
id: Umum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkCustomPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbCustomPort)
en: TCP/UDP port number for peer. (Default value when there is no port for gateway).
id: Nomor port TCP/UDP untuk peer. (nilai baku ketika tidak adanya port untuk gateway).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomPort)
en: Use custom gateway port:
id: Gunakan port gateway kustom:

[ctx: like in use Automatic configuration]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbCustomPort) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbMtu) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, sbCustomFragmentSize)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomReneg) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbCustomReneg)
en: Renegotiate data channel key after the specified number of seconds.
id: Negoisasi-ulang kunci channel data setelah jumlah detik yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomReneg)
en: Use custom renegotiation interval:
id: Gunakan interval negoisasi-ulang kustom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCompression) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbUseCompression)
en: Use compression.
id: Gunakan kompresi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCompression)
en: Use compression
id: Gunakan kompresi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbUseCompression)
en: No
id: Tidak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbUseCompression)
en: Adaptive
id: Adaptif

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbUseCompression) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, leVirtualDeviceName)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseTCP)
en: Use TCP for communicating with remote host.
id: Gunakan TCP untuk berkomunikasi dengan host jarak jauh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseTCP)
en: Use a TCP connection
id: Gunakan sebuah koneksi TCP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseVirtualDeviceType) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbDeviceType)
en: Explicitly set virtual device type (TUN/TAP).
id: Secara gamblang mengeset tipe peranti virtual (TUN/TAP).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseVirtualDeviceType)
en: Set virtual device type:
id: Mengeset tipe peranti virtual:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseVirtualDeviceName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leVirtualDeviceName)
en: Use custom name for TUN/TAP virtual device (instead of default "tun" or "tap").
id: Gunakan nama kustom untuk peranti virtual TUN/TAP (sebagai gaintinya "tun" atau "tap" baku).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseVirtualDeviceName)
en: Set virtual device name:
id: Mengeset nama peranti virtual:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkMtu) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbMtu)
en: Take the TUN device MTU to be specified value and derive the link MTU from it.
id: Ambil TUN peranti MTU menjadi nilai yang ditentukan dan peroleh tautan MTU darinya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMtu)
en: Use custom tunnel Maximum Transmission Unit (MTU):
id: Gunakan tunnel kustom Maximum Transmission Unit (MTU):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkCustomFragmentSize) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbCustomFragmentSize)
en: Enable internal datagram fragmentation with this maximum size.
id: Fungsikan fragmentasi datagram internal dengan ukuran maksimum ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomFragmentSize)
en: Use custom UDP fragment size:
id: Gunakan kustom ukuran fragmen UDP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkMssRestrict)
en: Restrict tunnel TCP maximum segment size.
id: Batasi tunnel TCP maximum segment size.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMssRestrict)
en: Restrict TCP maximum segment size (MSS)
id: Batasi TCP maximum segment size (MSS)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRandRemHosts)
en: Randomize the order of gateways list (remote) as a kind of basic load-
    balancing measure.
id: Acakkan urutan daftar gateway (jarak jauh) sebagai semacam ukuran
    penyeimbangan muatan dasar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRandRemHosts)
en: Randomize remote hosts
id: Acakkan host jarak jauh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkIpv6TunLink)
en: Build a tun link capable of forwarding IPv6 traffic.
id: Buat sebuah tautan tun yang mampu memajukan lalu-lintas IPv6.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkIpv6TunLink)
en: IPv6 tun link
id: Tautan tun IPv6

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPingInterval) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbPingInterval)
en: Ping remote over the TCP/UDP control channel if no packets have been sent for at least n seconds.
id: Ping jarak jauh melalui channel kendali TCP/UDP jika tiada paket yang dikirim setidaknya berapa detik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPingInterval)
en: Specify ping interval:
id: Tentukan interval ping:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkSpecifyExitRestartPing) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cbSpecifyExitRestartPing) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbSpecifyExitRestartPing)
en: Exit or restart after n seconds pass without reception of a ping or other packet from remote.
id: Keluar atau restart setelah berapa detik berlalu tanpa penerimaan ping atau paket lain dari jarak jauh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSpecifyExitRestartPing)
en: Specify exit or restart ping:
id: Tentukan exit atau restart ping:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAcceptAuthenticatedPackets)
en: Allow remote peer to change its IP address and/or port number such as due to
    DHCP (this is the default if --remote is not used). --float when specified with --remote
    allows an OpenVPN session to initially connect to a peer at a known address,
    however if packets arrive from a new address and pass all authentication tests, the
    new address will take control of the session. This is useful when you are connecting
    to a peer which holds a dynamic address such as a dial-in user or DHCP client.
    
    
    Essentially, --float tells OpenVPN to accept authenticated packets from any address,
    not only the address which was specified in the --remote option.
id: Bolehkan peer jarak jauh untuk mengubah alamat IP dan/atau nomor portnya sepertihalnya
    DHCP (ini adalah baku jika --remote tidak digunakan). --float bila ditentukan dengan --remote
    memungkinkan sesi OpenVPN untuk menginisial koneksi ke sebuah peer di alamat yang diketahui,
    namun jika paket tiba dari alamat baru dan lulus semua uji otentikasi, maka alamat baru akan 
    mengendalikan sesi. Ini berguna ketika kamu mengkonek ke sebuah peer yang memegang alamat
    dinamis sepertihalnya pengguna dial-in atau klien DHCP.
    
    
    Pada dasarnya, --float memberitahu OpenVPN untuk menyetujui paket terotentikasi dari alamat apa pun,
    bukan hanya alamat yang ditentukan dalam opsi --remote.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAcceptAuthenticatedPackets)
en: Accept authenticated packets from any address (Float)
id: Setujui paket yang diautentikasi dari alamat apa pun (Float)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkMaxRoutes) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbMaxRoutes)
en: Specify the maximum number of routes the server is allowed to specify.
id: Tentukan jumlah maksimum rute server yang diperbolehkan untuk menentukan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkMaxRoutes)
en: Specify max routes:
id: Tentukan maks rute:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, securityTab)
en: Security
id: Keamanan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cboCipher)
en: Encrypt packets with cipher algorithm. The default is BF-CBC (Blowfish in Cipher
    Block Chaining mode).
id: Enkripsikan paket dengan algoritme cipher. Defaultnya adalah BF-CBC
     (Blowfish dalam mode Cipher Block Chaining).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboCipher)
en: Obtaining available ciphers…
id: Mendapatkan cipher yang tersedia...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomCipherKey) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbCustomCipherKey)
en: Set cipher key size to a custom value. If unspecified, it defaults to cipher-specific size.
id: Setelkan ukuran kunci cipher untuk sebuah nilai kustom. Jika takditentukan, ia membakukan ke ukuran cipher tertentu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomCipherKey)
en: Use custom size of cipher key:
id: Gunakan ukuran kustom dari kunci cipher:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cboHmac)
en: Authenticate packets with HMAC using message digest algorithm. The default is SHA1.
id: Autentikasikan paket dengan HMAC menggunakan perpesanan algoritme inti. Defaultnya adalah SHA1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: HMAC Authentication:
id: Autentikasi HMAC:

[ctx: like in use Default configuration]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboHmac)
en: Default
id: Baku

[ctx: like in None setting selected]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboHmac) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboDirection)
en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tlsTab)
en: TLS Settings
id: Pengaturan TLS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblCertCheck) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cbCertCheck)
en: Verify server certificate identification.
    
    When enabled, connection will only succeed if the server certificate matches
    some expected properties.
    Matching can either apply to the whole certificate subject (all the fields),
    or just the Common Name (CN field).
id: Verifikasikan identifikasi sertifikat server.
    
    Ketika difungsikan, koneksi hanya akan disukseskan jika sertifikat server mencocokkan
    beberapa properti yang diharapkan.
    Pencocokan bisa antara menerapkan ke seluruh subjek sertifikat (semua bidang),
    atau hanya nama umum Common Name (bidang CN).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCertCheck)
en: Server Certificate Check:
id: Periksa Sertifikat Server:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbCertCheck)
en: Don't verify certificate identification
id: Jangan verifikasi identifikasi sertifikat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbCertCheck)
en: Verify whole subject exactly
id: Verifikasikan seluruh subjek secara tepat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbCertCheck)
en: Verify name exactly
id: Verifikasikan nama secara tepat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbCertCheck)
en: Verify name by prefix
id: Verifikasikan nama berdasarkan awalan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbCertCheck)
en: Verify subject partially (legacy mode, strongly discouraged)
id: Verifikasikan subjek sebagian (mode kuno, sangat tidak disarankan)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbSubjectMatch) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, subjectMatch)
en: Subject or Common Name to verify server certificate information against.
id: Subjek atau Common Name untuk memverfikasi terhadap informasi sertifikat server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbSubjectMatch)
en: Subject Match:
id: Subjek Cocok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, subjectMatch)
en: Connect only to servers whose certificate matches the given subject. Example: /CN=myvpn.company.com
id: Koneksikan hanya ke server yang sertifikatnya cocok dengan subjek yang diberikan. Contohnya: /CN=myvpn.company.com

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkRemoteCertTls) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelRemoteCertTls) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbRemoteCertTls)
en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended
    key usage based on RFC3280 TLS rules.
id: Sertifikat peer yang diperlukan telah ditandatangani dengan sebuah penggunaan kunci yang gamblang
    dan penggunaan kunci yang diperluas berdasarkan pada aturan RFC3280 TLS.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRemoteCertTls)
en: Verify peer (server) certificate usage signature
id: Verifikasikan tandatangan penggunaan sertifikat peer (server)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRemoteCertTls)
en: Remote peer certificate TLS type:
id: Tipe TLS sertifikat peer jarak jauh:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbRemoteCertTls) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbNsCertType)
en: Client
id: Klien

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkNsCertType) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblNsCertType) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbNsCertType)
en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
id: Sertifikat peer yang diperlukan telah ditandatangani dengan sebuah sebutan nsCertType yang gamblang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNsCertType)
en: Verify peer (server) certificate nsCertType designation
id: Verifikasi sertifikat sebutan nsCertType peer (server)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNsCertType)
en: Remote peer certificate nsCert designation:
id: Sertifikat sebutan nsCert peer jarak jauh:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, useExtraTlsAuth)
en: Add an additional layer of HMAC authentication.
id: Tambahkan sebuah lapisan tambahan pada autentikasi HMAC.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboTLSMode)
en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kurlTlsAuthKey)
en: Add an additional layer of HMAC authentication on top of the TLS control channel
    to protect against DoS attacks.
id: Tambahkan sebuah lapisan tambahan pada autentikasi HMAC di atas channel kendali TLS
    untuk perlindungan terhadap serangan DoS..

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Key File:
id: File Kunci:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cboDirection)
en: Direction parameter for static key mode.
id: Arahkan parameter untuk mode kunci statik.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cboDirection)
en: Client (1)
id: Klien (1)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, proxyTab)
en: Proxies
id: Per-proxy-an

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbProxyType)
en: Proxy type: HTTP or SOCKS
id: Tipe proxy: HTTP atau SOCKS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Proxy Type:
id: Tipe Proxy:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbProxyType)
en: Not Required
id: Tidak Diperlukan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbProxyType)
en: Select this option if your organization requires the use of a proxy server to access the Internet.
id: Pilihlah opsi ini jika organisasimu memerlukan penggunaan server proxy untuk mengakses Internet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, proxyServerAddress)
en: Connect to remote host through a proxy with this address.
id: Koneksikan ke host jarak jauh melalui sebuah proxy dengan alamat ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Server Address:
id: Alamat Server:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, sbProxyPort)
en: Connect to remote host through a proxy with this port.
id: Koneksikan ke host jarak jauh melalui sebuah proxy dengan port ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Port:
id: Porta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, proxyUsername)
en: HTTP/SOCKS proxy username passed to OpenVPN when prompted for it.
id: Nama-pengguna proxy HTTP/SOCKS diluluskan untuk OpenVPN ketika diminta untuknya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Proxy Username:
id: Nama-pengguna Proxy:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, proxyPassword)
en: HTTP/SOCKS proxy password passed to OpenVPN when prompted for it.
id: Sandi proxy HTTP/SOCKS diluluskan untuk OpenVPN ketika diminta untuknya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Proxy Password:
id: Sandi Proxy:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkProxyRetry)
en: Retry indefinitely on proxy errors. It simulates a SIGUSR1 reset.
id: Coba ulang tanpa batas saat proxy error. Ini mensimulasikan sebuah reset SIGUSR1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkProxyRetry)
en: Retry indefinitely when errors occur
id: Coba ulang tanpa batas ketika terjadi error

[ctx: @title: window advanced openvpn properties]
en: Advanced OpenVPN properties
id: Properti OpenVPN tingkat-lanjut

[ctx: @item:inlistbox Item added when OpenVPN cipher lookup failed]
en: OpenVPN cipher lookup failed
id: Pencarian cipher OpenVPN, gagal

[ctx: @item::inlist Default openvpn cipher item]
en: Default
id: Baku

[ctx: @item:inlistbox Item added when OpenVPN cipher lookup failed]
en: No OpenVPN ciphers found
id: Tidak ada cipher OpenVPN yang ditemukan

en: Key Password:
id: Sandi Kunci:

en: authenticator
id: pengautentikasi

en: code
id: kode

en: one-time password
id: sandi satu kali
