plasma-dialer - en to tr translation catalogue (51 entries)

en: Phone
tr: Telefon

en: Plasma phone dialer
tr: Plasma telefon çeviricisi

en: © 2015-2022 KDE Community
tr: © 2015–2022 KDE Topluluğu

en: Swipe to accept
tr: Kabul etmek için kaydırın

en: Active call list
tr: Etkin arama listesi

en: Incoming...
tr: Gelen arama…

en: Calling...
tr: Arıyor…

en: Keypad
tr: Düğme Takımı

en: Speaker
tr: Hoparlör

en: Mute
tr: Sessize Al

en: View
tr: Görünüm

en: History
tr: Geçmiş

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Dialer
tr: Çevirici

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Quit
tr: Çık

en: No contacts have a phone number set
tr: Numarası kayıtlı olan kimse yok

en: Select number to call
tr: Aranacak numarayı seçin

en: Telephony daemons are not responding
tr: Telefon ardalan süreci yanıt vermiyor

en: Modem devices are not found
tr: Modem aygıtı bulunamadı

en: Voicemail number couldn't be found
tr: Telesekreter numarası bulunamadı

en: Duration: %1
tr: Arama süresi: %1

en: Call History
tr: Arama Geçmişi

en: Clear history
tr: Geçmişi temizle

en: No recent calls
tr: Arama yok

en: No IMEIs found
tr: Hiçbir IMEI bulunamadı

en: IMEI | IMEIs
tr[0]: IMEI
tr[1]: IMEI'ler

en: Adaptive Call Blocking
tr: Uyarlanır Arama Engelleme

en: Ignore calls from unknown numbers
tr: Bilinmeyen numaralardan olan aramaları yok say

en: When a call is an incoming from an unknown number
tr: Bilinmeyen bir numaradan bir arama geldiğinde

en: Immediately hang up
tr: Anında kapat

en: Ring without notification
tr: Bildirim olmadan çaldır

en: Ring with silent notification
tr: Sessiz bildirimle çaldır

en: Allowed exceptions
tr: İzin verilen istisnalar

en: Anonymous numbers
tr: Bilinmeyen numaralar

en: Existing outgoing call to number
tr: Bir numaraya var olan giden arama

en: Callback within
tr: Geri dönme zamanı:

en: minutes
tr: dakika

en: Allowed phone number exceptions
tr: İzin verilen telefon numarası istisnaları

en: Add new pattern
tr: Yeni dizgi ekle

en: About
tr: Hakkında

en: Adaptive call blocking
tr: Uyarlanır arama engellemesi

en: Incoming call screen appearance
tr: Gelen arama ekranı görünüşü

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Symmetric Swipe
tr: Simetrik Kaydır

en: Asymmetric Swipe
tr: Asimetrik Kaydır

en: USSD Error
tr: USSD Hatası

en: USSD Message
tr: USSD İletisi

en: Write response...
tr: Yanıt yaz…

en: Send
tr: Gönder

en: Cancel USSD session
tr: USSD oturumunu iptal et
