plasma-dialer - en to nn translation catalogue (50 entries)

en: Phone
nn: Telefon

en: Plasma phone dialer
nn: Telefonringjar for Plasma

en: © 2015-2022 KDE Community
nn: © 2015–2022 KDE-fellesskapet

en: Swipe to accept
nn: Sveip for å godta

en: Active call list
nn: Pågåande oppringingar

en: Incoming...
nn: Innkommande …

en: Calling...
nn: Ringjer …

en: Keypad
nn: Taltastatur

en: Speaker
nn: Høgtalar

en: Mute
nn: Demp

en: View
nn: Vis

en: History
nn: Logg

en: Contacts
nn: Kontaktar

en: Dialer
nn: Telefonringjar

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Quit
nn: Avslutt

en: No contacts have a phone number set
nn: Ingen kontaktar er registrerte med telefonnummer

en: Select number to call
nn: Vel nummeret du vil ringja

en: Telephony daemons are not responding
nn: Telefoni­tenester svarar ikkje

en: Modem devices are not found
nn: Fann ingen modemeiningar

en: Voicemail number couldn't be found
nn: Fann ikkje telefonnummeret til talepostkassen

en: Duration: %1
nn: Tid: %1

en: Call History
nn: Oppringingar

en: Clear history
nn: Tøm loggen

en: No recent calls
nn: Ingen nylege oppringingar

en: No IMEIs found
nn: Fann ingen IMEI-ar

en: IMEI | IMEIs
nn[0]: IMEI
nn[1]: IMEI-ar

en: Adaptive Call Blocking
nn: Adaptiv oppringings­blokkering

en: Ignore calls from unknown numbers
nn: Ignorer samtalar frå ukjende nummer

en: When a call is an incoming from an unknown number
nn: Når det kjem ei oppringing frå eit ukjent nummer

en: Immediately hang up
nn: Legg på med ein gong

en: Ring without notification
nn: Ring utan varsling

en: Ring with silent notification
nn: Ring med lydlaus varsling

en: Allowed exceptions
nn: Unntak (tillat frå)

en: Anonymous numbers
nn: Skjulte nummer

en: Existing outgoing call to number
nn: Viss det finst utgåande samtalar til nummeret

en: Callback within
nn: Ringt tilbake innan

en: minutes
nn: minutt

en: Allowed phone number exceptions
nn: Tillat frå enkelte nummer

en: Add new pattern
nn: Legg til nytt mønster

en: About
nn: Om

en: Adaptive call blocking
nn: Adaptiv oppringings­blokkering

en: Incoming call screen appearance
nn: Utsjånad på oppringingsbilete

en: Buttons
nn: Knappar

en: Symmetric Swipe
nn: Symmetrisk sveip

en: Asymmetric Swipe
nn: Asymmetrisk sveip

en: USSD Error
nn: USSD-feil

en: USSD Message
nn: USSD-melding

en: Write response...
nn: Skriv svar …

en: Cancel USSD session
nn: Avbryt USSD-økt
