plasma-dialer - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: Phone
nl: Telefoon

en: Plasma phone dialer
nl: Telefoonkiezer van Plasma

en: © 2015-2022 KDE Community
nl: © 2015-2022 KDE-gemeenschap

en: Swipe to accept
nl: Vegen om te accepteren

en: Active call list
nl: Actieve oproeplijst

en: Incoming...
nl: Inkomend...

en: Calling...
nl: Oproepen...

en: Keypad
nl: Toetsenbordje

en: Mute
nl: Dempen

en: View
nl: Beeld

en: History
nl: Geschiedenis

en: Contacts
nl: Contactpersonen

en: Dialer
nl: Telefoonkiezer

en: Settings
nl: Instellingen

en: Quit
nl: Afsluiten

en: No contacts have a phone number set
nl: Geen contactpersoon heeft een telefoonnummer ingesteld

en: Select number to call
nl: Te bellen nummer selecteren

en: Telephony daemons are not responding
nl: Telefoon-daemons reageren niet

en: Modem devices are not found
nl: Modemapparaten zijn niet gevonden

en: Voicemail number couldn't be found
nl: Nummer van voicemail is niet te vinden

en: Duration: %1
nl: Duur: %1

en: Call History
nl: Oproepgeschiedenis

en: Clear history
nl: Geschiedenis wissen

en: No recent calls
nl: Geen recente oproepen

en: No IMEIs found
nl: Geen IMEI's gevonden

en: IMEI | IMEIs
nl[0]: IMEI
nl[1]: IMEI's

en: Adaptive Call Blocking
nl: Adaptieve blokkering van oproep

en: Ignore calls from unknown numbers
nl: Oproepen van onbekende nummers negeren

en: When a call is an incoming from an unknown number
nl: Wanneer een oproep van onbekende nummer komt

en: Immediately hang up
nl: Onmiddellijk ophangen

en: Ring without notification
nl: Bel laten klinken zonder melding

en: Ring with silent notification
nl: Bel laten klinken met stille melding

en: Allowed exceptions
nl: Uitzonderingen toegestaan

en: Anonymous numbers
nl: Anonieme nummers

en: Existing outgoing call to number
nl: Bestaande uitgaande oproep naar nummer

en: Callback within
nl: Terugbellen binnen

en: minutes
nl: minuten

en: Allowed phone number exceptions
nl: Uitzonderingen van toegestaan telefoonnummer

en: Add new pattern
nl: Nieuwe patronen toevoegen

en: About
nl: Info over

en: Adaptive call blocking
nl: Adaptieve blokkering van oproep

en: Incoming call screen appearance
nl: Schermuiterlijk van inkomende oproep

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Symmetric Swipe
nl: Symmetrische veeg

en: Asymmetric Swipe
nl: Asymmetrische veeg

en: USSD Error
nl: USSD-fout

en: USSD Message
nl: USSD-bericht

en: Write response...
nl: Antwoord schrijven...

en: Send
nl: Verzenden

en: Cancel USSD session
nl: USSD-sessie annuleren
