plasma-dialer - en to is translation catalogue (50 entries)

en: Phone
is: Sími

en: Plasma phone dialer
is: Plasma símhringingar

en: © 2015-2022 KDE Community
is: © 2015-2022 KDE-samfélagið

en: Swipe to accept
is: Strjúktu til að samþykkja

en: Active call list
is: Virkur símtalalisti

en: Incoming...
is: Innhringing...

en: Calling...
is: Hringi...

en: Keypad
is: Talnaborð

en: Speaker
is: Hátalari

en: Mute
is: Hljóð af

en: View
is: Skoða

en: History
is: Ferill

en: Contacts
is: Tengiliðir

en: Dialer
is: Símhringingar

en: Settings
is: Stillingar

en: Quit
is: Hætta

en: No contacts have a phone number set
is: Engir tengiliðir eru með símanúmer stillt

en: Select number to call
is: Veldu númer til að hringja

en: Telephony daemons are not responding
is: Símtæknivaktarar eru ekki að svara

en: Modem devices are not found
is: Mótaldstæki fundust ekki

en: Voicemail number couldn't be found
is: Símanúmer talhólfs fannst ekki

en: Duration: %1
is: Tímalengd: %1

en: Call History
is: Símtalaferill

en: Clear history
is: Hreinsa feril

en: No recent calls
is: Engin nýleg símtöl

en: No IMEIs found
is: Engin IMEIs fundust

en: Adaptive Call Blocking
is: Aðlaganleg útilokun símtala

en: Ignore calls from unknown numbers
is: Hunsa símtöl frá óþekktum númerum

en: When a call is an incoming from an unknown number
is: Þegar hringing berst frá óþekktu númeri

en: Immediately hang up
is: Leggja strax á

en: Ring without notification
is: Hringja án tilkynningar

en: Ring with silent notification
is: Hringja með þögulli tilkynningu

en: Allowed exceptions
is: Leyfðar undantekningar

en: Anonymous numbers
is: Nafnlaus símanúmer

en: Existing outgoing call to number
is: Fyrirliggjandi hringing í símanúmer

en: Callback within
is: Hringja til baka innan

en: minutes
is: mínútur

en: Allowed phone number exceptions
is: Undantekningar frá leyfðum númerum

en: Add new pattern
is: Bæta við nýju mynstri

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: Adaptive call blocking
is: Aðlaganleg útilokun símtala

en: Incoming call screen appearance
is: Útlit á skjá innhringingar

en: Buttons
is: Hnappar

en: Symmetric Swipe
is: Samhverf stroka

en: Asymmetric Swipe
is: Ósamhverf stroka

en: USSD Error
is: USSD-villa

en: USSD Message
is: USSD-skilaboð

en: Write response...
is: Skrifa svar

en: Send
is: Senda

en: Cancel USSD session
is: Hætta við USSD-setu
