plasma-dialer - en to ia translation catalogue (48 entries)

en: Phone
ia: Telephono

en: Plasma phone dialer
ia: Compositor de Telephono

en: © 2015-2022 KDE Community
ia: © 2015-2022 Communitate de KDE

en: Swipe to accept
ia: Glissa per acceptar

en: Active call list
ia: Lista de appello active

en: Incoming...
ia: In arrivata...

en: Calling...
ia: Appellante...

en: Keypad
ia: Keypad (Claviero numeric)

en: Speaker
ia: Parlator

en: View
ia: Vista

en: History
ia: Historia o Chronologia

en: Contacts
ia: Contactos

en: Dialer
ia: Dialer (pro telephonar):

en: Settings
ia: Preferentias

en: Quit
ia: Quita

en: No contacts have a phone number set
ia: Nulle contactos ha un insimul de numero de telephono

en: Select number to call
ia: Selige  numero de appellar

en: Telephony daemons are not responding
ia: Daemons de Telephony non es respondente

en: Modem devices are not found
ia: Le dispositivo de modem non es trovate

en: Voicemail number couldn't be found
ia: Le numero de posta vocal non poteva esser trovate

en: Call History
ia: Chronologia de Telephonatas

en: Clear history
ia: Netta historia

en: No recent calls
ia: Nulle telephonatas recente

en: No IMEIs found
ia: Nulle IMEIs trovate

en: Adaptive Call Blocking
ia: Blocar de appello adaptative

en: Ignore calls from unknown numbers
ia: Ignora appellos ab numeros incognoscite

en: When a call is an incoming from an unknown number
ia: Quando un appello es in arrivata ab un numero incognoscite

en: Immediately hang up
ia: Appende immediatemente

en: Ring without notification
ia: Sona sin notification

en: Ring with silent notification
ia: Sona con notification silente

en: Allowed exceptions
ia: Exceptiones permittite

en: Anonymous numbers
ia: Numeros anonyme

en: Existing outgoing call to number
ia: Appello existente in exito a numero

en: Callback within
ia: Retro appello intra

en: minutes
ia: minutas

en: Allowed phone number exceptions
ia: Exceptiones de numero de telephono permittite

en: Add new pattern
ia: Adde nove patrono

en: About
ia: A proposito

en: Adaptive call blocking
ia: Blocar de appello adaptative

en: Incoming call screen appearance
ia: Apparentia deschermo de appello in arrivata

en: Buttons
ia: Buttones

en: Symmetric Swipe
ia: Glissa Symmetric

en: Asymmetric Swipe
ia: Glissa Asymmetric

en: USSD Error
ia: Error de USSD

en: USSD Message
ia: Message de USSD

en: Write response...
ia: Scribe responsa...

en: Send
ia: Vista

en: Cancel USSD session
ia: Cancella de USSD
