plasma-dialer - en to eo translation catalogue (51 entries)

en: Phone
eo: Telefono

en: Plasma phone dialer
eo: Plasma telefona dialer

en: © 2015-2022 KDE Community
eo: © 2015-2022 Komunumo de KDE

en: Swipe to accept
eo: Ŝovumu por akcepti

en: Active call list
eo: Listo de aktivaj vokoj

en: Incoming...
eo: Enventanta...

en: Calling...
eo: Vokanta...

en: Keypad
eo: Klavaro

en: Speaker
eo: Parolilo

en: Mute
eo: Silentigi

en: View
eo: Vido

en: History
eo: Historio

en: Contacts
eo: Kontaktoj

en: Dialer
eo: Numerumilo

en: Settings
eo: Agordoj

en: Quit
eo: Forlasi

en: No contacts have a phone number set
eo: Neniuj kontaktoj havas telefonnumeron fiksite

en: Select number to call
eo: Elekti numeron por voki

en: Telephony daemons are not responding
eo: Telefoniaj demonoj ne respondas

en: Modem devices are not found
eo: Modem aparatoj ne estas trovataj

en: Voicemail number couldn't be found
eo: Ne eblis trovi voĉmesaĝan numeron

en: Duration: %1
eo: Dauuro: %1

en: Call History
eo: Voka Historio

en: Clear history
eo: Viŝi historion

en: No recent calls
eo: Neniuj lasttempaj vokoj

en: No IMEIs found
eo: Trovis neniujn IMEI

en: IMEI | IMEIs
eo[0]: IMEI
eo[1]: IMEI-oj

en: Adaptive Call Blocking
eo: Sinadapta Vokblokado

en: Ignore calls from unknown numbers
eo: Ignori vokojn de nekonataj numeroj

en: When a call is an incoming from an unknown number
eo: Kiam voko estas envena de nekonata numero

en: Immediately hang up
eo: Tuj fini alvokon

en: Ring without notification
eo: Sonori sen sciigo

en: Ring with silent notification
eo: Sonori kun silenta sciigo

en: Allowed exceptions
eo: Permesitaj esceptoj

en: Anonymous numbers
eo: Anonimaj numeroj

en: Existing outgoing call to number
eo: Ekzistanta elira voko al numero

en: Callback within
eo: Retrovoko ena/duma

en: minutes
eo: minutoj

en: Allowed phone number exceptions
eo: Permesitaj

en: Add new pattern
eo: Aldoni novan ŝablonon

en: About
eo: Pri

en: Adaptive call blocking
eo: Adaptema vokblokado

en: Incoming call screen appearance
eo: Apero de envenvoka ekrano

en: Buttons
eo: Butonoj

en: Symmetric Swipe
eo: Simetria Ŝovumo

en: Asymmetric Swipe
eo: Malsimetria Ŝovumo

en: USSD Error
eo: USSD-Eraro

en: USSD Message
eo: USSD-Mesaĝo

en: Write response...
eo: Skribi respondon...

en: Send
eo: Sendi

en: Cancel USSD session
eo: Nuligi USSD-seancon
