plasma-dialer - en to ar translation catalogue (51 entries)

en: Phone
ar: الهاتف

en: Plasma phone dialer
ar: هاتف بلازما

en: © 2015-2022 KDE Community
ar: © 2015-2022 مجتمع كِيدِي

en: Alexey Andreyev
ar: أليكسي أندرييف

en: Swipe to accept
ar: اسحب للقبول

en: Active call list
ar: قائمة المكالمات النشطة

en: Incoming...
ar: قادم...

en: Calling...
ar: يتصل...

en: Keypad
ar: لوح المفاتيح

en: Speaker
ar: المكبر

en: Mute
ar: اكتم

en: View
ar: عرض

en: History
ar: السجل

en: Contacts
ar: الأسماء

en: Dialer
ar: الهاتف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Quit
ar: أَنْهِ

en: No contacts have a phone number set
ar: لم يعين رقم لأي جهة اتصال

en: Select number to call
ar: اختر رقم للاتصال

en: Telephony daemons are not responding
ar: خدمات الهاتف لا تستجيب

en: Modem devices are not found
ar: لا يوجد أجهزة مودم

en: Voicemail number couldn't be found
ar: لا يوجد رقم البريد الصوتي

en: Duration: %1
ar: المدة: %1

en: Call History
ar: سجل المكالمة

en: Clear history
ar: مسح السجل

en: No recent calls
ar: لا يوجد مكالمات حديثة

en: No IMEIs found
ar: لا يوجد IMEI

en: Adaptive Call Blocking
ar: حجب الاتصال المتكيف

en: Ignore calls from unknown numbers
ar: تجاهل المكالمات من الأرقام غير المعروفة

en: When a call is an incoming from an unknown number
ar: عندما تصل مكالمة من رقم غير معروف

en: Immediately hang up
ar: أغلق مباشرة

en: Ring without notification
ar: جرس دون تنبيه

en: Ring with silent notification
ar: الجرس مع تنبيه صامت

en: Allowed exceptions
ar: الاستثناءات المسموح بها

en: Anonymous numbers
ar: الأرقام المجهولة

en: Existing outgoing call to number
ar: مكالمة صادرة موجودة إلى رقم

en: Callback within
ar: معاودة الاتصال في غضون

en: minutes
ar: دقائق

en: Allowed phone number exceptions
ar: استثناءات رقم الهاتف المسموح بها

en: Add new pattern
ar: إضافة نمط جديد

en: About
ar: حول

en: Adaptive call blocking
ar: حجب الاتصال المتكيف

en: Incoming call screen appearance
ar: ظهور شاشة المكالمة القادمة

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Symmetric Swipe
ar: سحب متماثل

en: Asymmetric Swipe
ar: سحب غير متماثل

en: USSD Error
ar: خطأ USSD

en: USSD Message
ar: رسالة USSD

en: Write response...
ar: كتابة رد...

en: Send
ar: أرسل

en: Cancel USSD session
ar: ألغ جلسة USSD
