kaccess - en to uk translation catalogue (73 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Shift було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Shift key is now active.
uk: Клавіша Shift тепер активна.

en: The Shift key is now inactive.
uk: Клавіша Shift тепер неактивна.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Ctrl було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Control key is now active.
uk: Клавіша Ctrl тепер активна.

en: The Control key is now inactive.
uk: Клавіша Ctrl тепер неактивна.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Alt було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Alt key is now active.
uk: Клавіша Alt тепер активна.

en: The Alt key is now inactive.
uk: Клавіша Alt тепер неактивна.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Win було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Win key is now active.
uk: Клавіша Win тепер активна.

en: The Win key is now inactive.
uk: Клавіша Win тепер неактивна.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Meta було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Meta key is now active.
uk: Клавіша Meta тепер активна.

en: The Meta key is now inactive.
uk: Клавіша Meta тепер неактивна.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Super було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Super key is now active.
uk: Клавіша Super тепер активна.

en: The Super key is now inactive.
uk: Клавіша Super тепер неактивна.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Hyper було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Hyper key is now active.
uk: Клавіша Hyper тепер активна.

en: The Hyper key is now inactive.
uk: Клавіша Hyper тепер неактивна.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
uk: Клавішу Alt Gr було заблоковано і тепер вона активна для всіх наступних натискань клавіш.

en: The Alt Graph key is now active.
uk: Клавіша Alt Gr тепер активна.

en: The Alt Graph key is now inactive.
uk: Клавіша Alt Gr тепер неактивна.

en: The Num Lock key has been activated.
uk: Клавішу Num Lock було активовано.

en: The Num Lock key is now inactive.
uk: Клавіша Num Lock тепер неактивна.

en: The Caps Lock key has been activated.
uk: Клавішу Caps Lock було активовано.

en: The Caps Lock key is now inactive.
uk: Клавіша Caps Lock тепер неактивна.

en: The Scroll Lock key has been activated.
uk: Клавішу Scroll Lock було активовано.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
uk: Клавіша Scroll Lock тепер неактивна.

en: Toggle Screen Reader On and Off
uk: Увімкнути чи вимкнути читання з екрана

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
uk: Доступність

en: Warning
uk: Попередження

en: &When a gesture was used:
uk: &Коли було використано жест:

en: Change Settings Without Asking
uk: Змінити параметри без підтвердження

en: Show This Confirmation Dialog
uk: Показувати це вікно підтвердження

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
uk: Деактивувати всі AccessX функції та жести

en: Slow keys
uk: Повільні клавіші

en: Bounce keys
uk: Пружні клавіші

en: Sticky keys
uk: Липкі клавіші

en: Mouse keys
uk: Кнопки мишки

en: Do you really want to deactivate "%1"?
uk: Ви дійсно хочете деактивувати «%1»?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
uk: Ви дійсно хочете деактивувати «%1» та «%2»?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
uk: Ви дійсно хочете деактивувати «%1», «%2» та «%3»?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
uk: Ви дійсно хочете деактивувати «%1», «%2», «%3» та «%4»?

en: Do you really want to activate "%1"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1» і деактивувати «%2»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1» і деактивувати «%2» та «%3»?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1» і деактивувати «%2», «%3» та «%4»?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1» та «%2»?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1» та «%2» і деактивувати «%3»?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1» та «%2» і деактивувати «%3» та «%4»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1», «%2» та «%3»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1», «%2» та «%3» і деактивувати «%4»?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
uk: Ви дійсно хочете активувати «%1», «%2», «%3» та «%4»?

en: An application has requested to change this setting.
uk: Програма зробила запит на зміну цього параметра.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
uk: Або ви натиснули й тримали клавішу Shift 8 секунд, або програма дала запит на зміну цього параметра.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
uk: Або ви натиснули клавішу Shift 5 разів підряд, або програма дала запит на зміну цього параметра.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
uk: Ви натиснули %1 або програма дала запит на зміну цього параметра.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
uk: Програма дала запит на зміну цього параметра або ви зробили комбінацію декількох жестів клавіатури.

en: An application has requested to change these settings.
uk: Програма дала запит на зміну цього параметра.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
uk: Ці параметри AccessX потрібні для деяких користувачів з порушеними рухомими функціями і можуть бути налаштовані в Системних параметрах KDE. Також їх можна увімкнути або вимкнути за допомогою стандартизованих жестів клавіатури.
    
    Якщо вони вам непотрібні, можете вибрати «Деактивувати всі AccessX функції та жести».

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
uk: Повільні клавіші було увімкнено. Відтепер, ви мусите деякий час тримати кожну клавішу натиснутою, перш ніж ввід буде прийнято.

en: Slow keys has been disabled.
uk: Повільні клавіші було вимкнено.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
uk: Пружні клавіші було увімкнено. Відтепер, кожна клавіша буде заблокована певний час після її натискання.

en: Bounce keys has been disabled.
uk: Пружні клавіші було вимкнено.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
uk: Липкі клавіші було увімкнено. Відтепер, клавіші модифікаторів залишатимуться зафіксованими після того, як ви їх відпустили.

en: Sticky keys has been disabled.
uk: Липкі клавіші було вимкнено.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
uk: Клавіші мишки було увімкнено. Відтепер, ви можете натискати номерні клавіші вашої клавіатури для керування мишкою.

en: Mouse keys has been disabled.
uk: Клавіші мишки було вимкнено.

en: Accessibility
uk: Доступність

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
uk: © Matthias Hoelzer-Kluepfel, 2000

en: Author
uk: Автор
