knetattach - en to tr translation catalogue (28 entries)

en: Enter a name for this <i>WebFolder</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
tr: Bu <i>Web klasörünün</i> sunucu adresini, bağlantı kapısını, klasör yolunu ve adını girin, ardından <b>Kaydet ve Bağlan</b> düğmesini kullanın.

en: Enter a name for this <i>Secure shell connection</i> as well as a server address, port and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
tr: Bu <i>Güvenli kabuk bağlantısının</i> sunucu adresini, bağlantı kapısını, klasör yolunu ve adını girin, ardından <b>Kaydet ve Bağlan</b> düğmesini kullanın.

en: Enter a name for this <i>File Transfer Protocol connection</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
tr: Bu <i>Dosya Transfer Protokolünün (FTP )</i> sunucu adresini, bağlantı kapısını, dizin yolunu ve adını girin, ardından <b>Kaydet ve Bağlan</b> düğmesini kullanın.

en: Enter a name for this <i>Microsoft Windows network drive</i> as well as a server address and folder path to use and press the <b>Save & Connect</b> button.
tr: Bu <i>Microsoft Windows ağ sürücüsünün</i> sunucu adresini, bağlantı kapısını, klasör yolunu ve adını girin, ardından <b>Kaydet ve Bağlan</b> düğmesini kullanın.

en: Unable to connect to server.  Please check your settings and try again.
tr: Sunucuya bağlantı kurulamıyor. Lütfen ayarlarınızı denetleyerek yeniden deneyin.

en: Save && C&onnect
tr: &Kaydet ve Bağlan

en: C&onnect
tr: &Bağlan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNetAttach)
en: Network Folder Wizard
tr: Ağ Klasörü Sihirbazı

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderType)
en: Add Network Folder
tr: Ağ Klasörü Ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Select the type of network folder you wish to connect to and press the Next button.
tr: Bağlantı kurulacak ağ klasörünü seçin ve Sonraki düğmesine tıklayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _recent)
en: &Recent connection:
tr: &Son bağlantı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _webfolder)
en: &WebFolder (webdav)
tr: &Web Klasörü (webdav)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _fish)
en: &Secure shell (ssh)
tr: &Güvenli kabuk (ssh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _ftp)
en: FT&P
tr: &FTP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, _smb)
en: &Microsoft® Windows® network drive
tr: &Microsoft® Windows® ağ sürücüsü

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, _folderParameters)
en: Network Folder Information
tr: Ağ Klasörü Bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Name:
tr: &Ad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _userText)
en: &User:
tr: &Kullanıcı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Se&rver:
tr: &Sunucu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _portText)
en: &Port:
tr: K&apı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _protocol)
en: &Protocol:
tr: &Protokol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Folder:
tr: K&lasör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _encodingText)
en: Encoding:
tr: Kodlama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _createIcon)
en: Cr&eate an icon for this remote folder
tr: &Bu uzak klasör için bir simge oluştur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, _useEncryption)
en: &Use encryption
tr: Ş&ifreleme kullan

en: KDE Network Wizard
tr: KDE Ağ Sihirbazı

en: (c) 2004 George Staikos
tr: © 2004 George Staikos

en: Primary author and maintainer
tr: Yazar ve bakımcı
