kcmkeyboard - en to tr translation catalogue (71 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
tr: Klavye Yerleşimi Değiştiricisi

en: Switch to Next Keyboard Layout
tr: Sonraki Klavye Yerleşimine Geç

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
tr: Son Kullanılan Klavye Yerleşimine Geç

en: Switch keyboard layout to %1
tr: “%1” klavye yerleşimine geç

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
tr: Klavye Önizlemesi

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
tr: Klavye yerleşimi görselleştirmesi

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
tr: Klavye geometrisi yüklenemedi. Bu genellikle seçilen modelin belirli bir yerleşimi veya yerleşim varyantını desteklemediğini gösterir. Bu sorun, bu model, yerleşim ve varyantının kombinasyonunu kullanmaya çalıştığınızda da ortaya çıkacaktır.
    Sistem xkb dizininiz dışındaki yerleşimleri önizlemek desteklenmemektedir ve bu iletiyi gösterecektir. Ancak bunları uygularsanız yine de düzgün çalışabilir.

[ctx: @title]
en: Key Bindings
tr: Düğme Bağıntıları

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
tr: Klavye seçeneklerini yapılandır

[ctx: @action:button]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
tr: Bu grup için seçili olan seçenekleri sıfırla

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
tr: Bu grup için seçili olan seçenekleri sıfırla

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
tr: Yerleşim Ekle

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
tr: Kısa yerleşim adı

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
tr: Sistem tepsisinde görüntülenecek olan, seçili yerleşimin kısaltılmış adı. Bu ayarı kendiniz değiştirebilirsiniz.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
tr: Kısayol:

[ctx: @action:button]
en: Preview
tr: Önizle

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
tr: Geçişi Yapılandır…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
tr: Geçişi yapılandır

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
tr: Düğme Bağıntıları

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
tr: Düğme bağıntıları

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
tr: Ekle…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
tr: Yerleşim ekle

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
tr: Etkinleştir

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
tr: Yerleşimleri yapılandır

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
tr: Başlangıçta Sayı Kilidi durumu:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
tr: Açık

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
tr: Kapalı

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
tr: Aynı bırak

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
tr: Düğme yinelemesi:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
tr: Düğme yinelemesi

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
tr: Gecikme:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
tr: Düğme yinelemesi gecikmesi %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
tr: Hız:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
tr: Düğme yinelemesi hızı %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
tr: %1 yineleme/sn

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
tr: yineleme/sn

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
tr: Sınama alanı:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
tr: Ayarları sınamak için buraya yaz…

[ctx: @title:view]
en: Layouts
tr: Yerleşimler

[ctx: @action:button]
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
tr: %1 yerleşimini yukarı taşı

[ctx: @action:button]
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
tr: %1 yerleşimini aşağı taşı

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
tr: Önizle

[ctx: @action:button]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
tr: %1 yerleşimini kaldır

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
tr: Yedek yerleşimler:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
tr: Yedek olarak kullanılan ana yerleşimler

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
tr: ana yerleşim

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
tr: 4 adede kadar ana yerleşim kullanabilirsiniz, gerisi yedek olarak tutulacaktır. Yedek yerleşimler, yerleşimler arasında geçiş yaparken içerilmezler; ancak klavye göstergesi uygulamacığı veya özel bir kısayol yardımıyla erişilebilirler.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
tr: Yerleşim değiştirme kısayolu:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
tr: veya

[ctx: @title]
en: Configure Switching
tr: Geçişi Yapılandır

[ctx: @title:group]
en: Behavior
tr: Davranış

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
tr: Yerleşimi değişimi etki alanı:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
tr: Tüm pencereler

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
tr: Geçerli masaüstündeki tüm pencereler

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
tr: Geçerli uygulamanın tüm pencereleri

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
tr: Yalnızca geçerli pencere

[ctx: @label:checkbox]
en: Show notification on layout change
tr: Yerleşim değişikliklerinde bildirim göster

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
tr: Yerleşimi değiştir:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
tr: Son kullanılan yerleşime geç:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
tr: Eski Kısayollar

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
tr: Eski X11 kısayolları, niteleyicilere özel kısayollar üzerinde daha ayrıntılı denetime izin verir ve X11 üzerinde az kullanılan durumlar için daha iyi destek sunar. Wayland üzerinde de kullanılabilirler.<nl/><nl/>Bu kısayolları ayarlamak sizi Düğme Bağıntıları sayfasına götürür.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
tr: Alternatif semboller:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
tr: Niteleyici düğmeler; ek karakterler, semboller ve aksan imlerini yazmak için kullanılabilirler.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
tr[0]: %1 kısayol
tr[1]: %1 kısayol

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
tr: Yok
