kcmkonq - en to tr translation catalogue (17 entries)

[ctx: @label:textbox]
en: Desktop folder:
tr: Masaüstü klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder contains all the files you see on your desktop.
tr: Bu klasör, masaüstünüzde gördüğünüz tüm dosyaları içerir.

[ctx: @label:textbox]
en: Documents folder:
tr: Belgeler klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save documents.
tr: Bu klasör, belgeleri açmak/kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

[ctx: @label:textbox]
en: Downloads folder:
tr: İndirilenler klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
tr: Bu klasör, indirilen ögelerinizi kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

[ctx: @label:textbox]
en: Videos folder:
tr: Videolar klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save video files.
tr: Bu klasör, video dosyalarınızı açmak/kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

[ctx: @label:textbox]
en: Pictures folder:
tr: Resimler klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save image files.
tr: Bu klasör, görsel dosyalarını açmak/kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

[ctx: @label:textbox]
en: Music folder:
tr: Müzik klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save music files.
tr: Bu klasör, müzik dosyalarını açmak/kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

[ctx: @label:textbox]
en: Public folder:
tr: Genel klasör:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default for publicly-shared files when network sharing is enabled.
tr: Bu klasör, ağ paylaşımı etkinleştirildiğinde öntanımlı olarak herkese açık dosyalar için kullanılır.

[ctx: @label:textbox]
en: Templates folder:
tr: Şablonlar klasörü:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save file templates.
tr: Bu klasör, dosya şablonlarını açmak/kaydetmek için öntanımlı konum olarak kullanılır.

[ctx: @action:button]
en: Choose new location
tr: Yeni konum seç
