kcmkeyboard - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
sv: Byte av tangentbordslayout

en: Switch to Next Keyboard Layout
sv: Byt till nästa tangentbordslayout

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
sv: Byt till senast använda tangentbordslayout

en: Switch keyboard layout to %1
sv: Byt tangentbordslayout till %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
sv: Tangentbordsförhandsgranskning

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
sv: Visualiseringen av tangentbordslayout

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
sv: Tangentbordsgeometrin gick inte att läsa in. Det anger ofta att den valda modellen inte stöder en specifik layout eller layoutvariant. Problemet uppstår troligen också när du försöker använda den här kombinationen av modell, layout och variant.
    Att förhandsgranska layouter som är definierade utanför systemets xkb-katalog stöds inte och ger också det här meddelandet. De kanske ändå fungerar bra om de används.

[ctx: @title]
en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
sv: Anpassa tangentbordsalternativ

[ctx: @action:button]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
sv: Återställ valda alternativ för gruppen

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
sv: Återställ valda alternativ för gruppen

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
sv: Lägg till layout

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
sv: Kort layoutnamn

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
sv: Det förkortade namnet på den valda layouten, som visas i systembrickan. Du kan själv ändra inställningen.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
sv: Genväg:

[ctx: @action:button]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
sv: Anpassa byte…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
sv: Anpassa byte

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
sv: Lägg till…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
sv: Lägg till layout

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
sv: Anpassa layouter

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
sv: Modell:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
sv: NumLock vid start:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
sv: Sätt på

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
sv: Stäng av

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
sv: Lämna orört

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
sv: Tangentupprepning:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
sv: Tangentupprepning:

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
sv: Fördröjning:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
sv: Tangentupprepningsfördröjning %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
sv: Takt:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
sv: Tangentupprepningstakt %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
sv: %1 upprepningar/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
sv: upprepningar/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
sv: Provområde:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
sv: Skriv här för att prova inställningarna

[ctx: @title:view]
en: Layouts
sv: Layouter

[ctx: @action:button]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
sv: Flytta layout %1 uppåt

[ctx: @action:button]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
sv: Flytta layout %1 neråt

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
sv: Ta bort layout %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
sv: Reservlayouter:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
sv: Antal huvudlayouter i reserv

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
sv: huvudlayouter

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
sv: Du kan ha upp till fyra huvudlayouter, alla andra layouter är reserv. Reservlayouter ingår inte när du cyklar genom layouterna, men kan nås via miniprogrammet för tangentbordsindikering eller genom att ställa in en egen genväg.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
sv: Ändra layoutgenväg:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
sv: eller

[ctx: @title]
en: Configure Switching
sv: Anpassa byte

[ctx: @title:group]
en: Behavior
sv: Beteende

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
sv: Byte av layout påverkar:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
sv: Alla fönster

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
sv: Alla fönster på nuvarande skrivbord

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
sv: Alla fönster i nuvarande program

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
sv: Bara nuvarande fönster

[ctx: @label:checkbox]
en: Show notification on layout change
sv: Visa underrättelse vid layoutbyte

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
sv: Ändra genväg:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
sv: Byt till senast använda layout:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
sv: Föråldrade genvägar

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
sv: Föråldrade X11-genvägar tillåter finare kontroll av genvägar bara för modifierare och har något bättre stöd på X11 i specialfall. De kan också användas på Wayland.<nl/><nl/>Att ställa in sådana genvägar går till sidan Tangentbindningar.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
sv: Alternativa symboler:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
sv: Väljartangenter kan användas för att skriva ytterligare tecken, symboler och diakritiska tecken.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
sv[0]: %1 genväg
sv[1]: %1 genvägar

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
sv: Inga
