kaccess - en to sl translation catalogue (73 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Shift je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Shift key is now active.
sl: Tipka Shift je sedaj vključena.

en: The Shift key is now inactive.
sl: Tipka Shift je sedaj izključena.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Control je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Control key is now active.
sl: Tipka Control je sedaj vključena.

en: The Control key is now inactive.
sl: Tipka Control je sedaj izključena.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Alt je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Alt key is now active.
sl: Tipka Alt je sedaj vključena.

en: The Alt key is now inactive.
sl: Tipka Alt je sedaj izključena.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Win je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Win key is now active.
sl: Tipka Win je sedaj vključena.

en: The Win key is now inactive.
sl: Tipka Win je sedaj izključena.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Meta je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Meta key is now active.
sl: Tipka Meta je sedaj vključena.

en: The Meta key is now inactive.
sl: Tipka Meta je sedaj izključena.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Super je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Super key is now active.
sl: Tipka Super je sedaj vključena.

en: The Super key is now inactive.
sl: Tipka Super je sedaj izključena.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Hyper je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Hyper key is now active.
sl: Tipka Hyper je sedaj vključena.

en: The Hyper key is now inactive.
sl: Tipka Hyper je sedaj izključena.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sl: Tipka Alt Gr je zaklenjena in bo vključena za vse nadaljnje tipkanje.

en: The Alt Graph key is now active.
sl: Tipka Alt Gr je sedaj vključena.

en: The Alt Graph key is now inactive.
sl: Tipka Alt Gr je sedaj izključena.

en: The Num Lock key has been activated.
sl: Tipka Num Lock je sedaj vključena.

en: The Num Lock key is now inactive.
sl: Tipka Num Lock je sedaj izključena.

en: The Caps Lock key has been activated.
sl: Tipka Caps Lock je sedaj vključena.

en: The Caps Lock key is now inactive.
sl: Tipka Caps Lock je sedaj izključena.

en: The Scroll Lock key has been activated.
sl: Tipka Scroll Lock je sedaj vključena.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
sl: Tipka Scroll Lock je sedaj izključena.

en: Toggle Screen Reader On and Off
sl: Preklopi bralnik zaslona

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
sl: Dostopnost

en: Warning
sl: Opozorilo

en: &When a gesture was used:
sl: &Kdaj je bila kretnja uporabljena:

en: Change Settings Without Asking
sl: Spremeni nastavitve brez vprašanja

en: Show This Confirmation Dialog
sl: Prikaži to potrditveno okno

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
sl: Izključi vse kretnje in možnosti AccessX

en: Slow keys
sl: Počasne tipke

en: Bounce keys
sl: Odbijajoče tipke

en: Sticky keys
sl: Lepljive tipke

en: Mouse keys
sl: Miškine tipke

en: Do you really want to deactivate "%1"?
sl: Ali zares želite izključiti »%1«?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
sl: Ali zares želite izključiti »%1« in »%2«?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
sl: Ali zares želite izključiti »%1«, »%2« in »%3«?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
sl: Ali zares želite izključiti »%1«, »%2«, »%3« in »%4«?

en: Do you really want to activate "%1"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1«?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1« in izključiti »%2«?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1« in izključiti »%2« ter »%3«?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1« in izključiti »%2«, »%3« ter »%4«?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1« in »%2«?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1« ter »%2« in izključiti »%3«?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1« ter »%2« in izključiti »%3« ter »%4«?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1«, »%2« in »%3«?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1«, »%2« ter »%3« in izključiti »%4«?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
sl: Ali zares želite vključiti »%1«, »%2«, »%3« in »%4«?

en: An application has requested to change this setting.
sl: Program je zahteval spremembo te nastavitve.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
sl: Imeli ste pritisnjeno tipko Shift (dvigalko) 8 sekund ali pa je program zahteval spremembo te nastavitve.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
sl: Petkrat ste zaporedno pritisnili tipko Shift (dvigalko) ali pa je program zahteval spremembo te nastavitve.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
sl: Pritisnili ste tipko %1 ali pa je program zahteval spremembo te nastavitve.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
sl: Program je zahteval spremembo te nastavitve, ali pa ste uporabili kombinacijo več tipkovnih kretenj.

en: An application has requested to change these settings.
sl: Program je zahteval spremembo teh nastavitev.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
sl: Te nastavitve AccessX so potrebne za nekatere uporabnike z gibalnimi težavami in se lahko nastavijo v KDE-jevih sistemskih nastavitvah. Lahko jih tudi vklopite ali izklopite s standardiziranimi tipkovnimi kretnjami.
    
    Če jih ne potrebujete, lahko izberete »Izključi vse kretnje in možnosti AccessX«.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
sl: Omogočene so počasne tipke. Od sedaj dalje morate vsako tipko držati daljši čas, da učinkuje.

en: Slow keys has been disabled.
sl: Počasne tipke so onemogočene.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
sl: Omogočene so odbijajoče tipke. Od sedaj dalje bo vsaka tipka po uporabi za nekaj časa blokirana.

en: Bounce keys has been disabled.
sl: Odbijajoče tipke so onemogočene.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
sl: Omogočene so lepljive tipke. Od sedaj dalje bodo spremenilne tipke v veljavi tudi po tem ko jih sprostite.

en: Sticky keys has been disabled.
sl: Spremenilne tipke so onemogočene.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
sl: Omogočene so miškine tipke. Od sedaj dalje lahko namesto miške uporabljate številčni del svoje tipkovnice.

en: Mouse keys has been disabled.
sl: Miškine tipke so onemogočene.

en: Accessibility
sl: Dostopnost

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
sl: © 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel

en: Author
sl: Avtor
