plasma-desktop - en to ru translation catalogue (66 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
ru: Левая кнопка мыши

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
ru: Правая кнопка мыши

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
ru: Средняя кнопка мыши

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
ru: Определяется приложением

en: Default
ru: По умолчанию

en: Portrait
ru: Портретная

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Inverted Portrait
ru: Перевёрнутая портретная

en: Inverted Landscape
ru: Перевёрнутая альбомная

en: Follow the Current Screen
ru: Следовать за текущим экраном

en: All Screens
ru: Все экраны

en: Fit to Screen
ru: По размеру экрана

en: Keep Aspect Ratio and Fit Within Screen
ru: Соблюдать соотношение сторон и растянуть по размеру экрану

en: Map to Portion of Screen
ru: Спроецировать на часть экрана

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
ru: Выбор действия для кнопки

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
ru: Действие при нажатии %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
ru: На усмотрение приложения

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
ru: Отправить нажатие клавиши

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
ru: Отправить щелчок кнопкой мыши

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
ru: Ничего не делать

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
ru: Нажатие этой кнопки планшета перенаправляется приложению в фокусе, чтобы уже оно выполнило его обработку.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
ru: Щелчок левой кнопкой

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
ru: Щелчок средней кнопкой

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
ru: Щелчок правой кнопкой

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
ru: Эта кнопка отключена, её нажатие ни к чему не приведёт.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
ru: Калибровка пера

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
ru: Калибровка завершена, её данные сохранены.<nl/><nl/>Продолжите калибровку или закройте это окно.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
ru: Коснитесь центра каждой цели.<nl/><nl/>Старайтесь попасть в точку, куда попадает кончик пера, и не обращайте внимание на положение курсора на экране.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
ru: Улучшить существующую калибровку

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
ru: Калибровать с нуля

[ctx: @action:button]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ru: Отмена

en: No drawing tablets found
ru: Планшет для рисования не найден

en: Connect a drawing tablet
ru: Подключите планшет для рисования

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
ru: Проверить планшет…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ru: Устройство:

en: Map to screen:
ru: Спроецировать на экран:

en: Orientation:
ru: Ориентация:

en: Not Supported
ru: Не поддерживается

en: Left-handed mode:
ru: Для левшей:

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
ru: Устройство будет использовать параметры для левшей. Набор таких параметров и результат их применения зависят от конкретного устройства, но чаще всего при включении этой опции выполняется инверсия функций кнопок устройства — благодаря этому его можно использовать в перевёрнутом виде.

en: Mapped Area:
ru: Область для проецирования:

en: Resize the tablet area
ru: Масштабировать сенсорную область

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ru: Сохранять пропорции

en: Pen button 1:
ru: Кнопка пера 1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 1']
en: pen button 1
ru: кнопка пера 1

en: Pen button 2:
ru: Кнопка пера 2:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 2']
en: pen button 2
ru: кнопка пера 2

en: Pen button 3:
ru: Кнопка пера 3:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 3']
en: pen button 3
ru: кнопка пера 3

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
ru: Выполняется калибровка

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
ru: Калибровать

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
ru: Калибровка не поддерживается

[ctx: @info:tooltip]
en: Calibration across multiple screens is not supported.
ru: Калибровка сразу на нескольких экранах не поддерживается.

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
ru: Устройство:

en: None
ru: Отсутствует

en: Pad button %1:
ru: Кнопка устройства %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
ru: кнопка устройства %1

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
ru: Проверка графического планшета

en: Stylus press X=%1 Y=%2
ru: Нажатие пером: X=%1, Y=%2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
ru: Прекращение нажатия пером: X=%1, Y=%2

en: Stylus move X=%1 Y=%2
ru: Перемещение пером: X=%1 Y=%2

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
ru: ## Легенда:
    # X, Y ­— координаты события

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
ru: Очистить
