plasma-desktop - en to ru translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
ru: Срок хранения статистики использования в месяцах

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
ru: Типы событий для сохранения в статистике использования

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
ru: Список приложений, статистика использования которых будет сохраняться

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
ru: Список приложений, статистика использования которых не будет сохраняться

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
ru: Бессрочно

en: Forget the last hour
ru: Стереть последний час

en: Forget the last two hours
ru: Стереть последние два часа

en: Forget a day
ru: Стереть день

en: Forget everything
ru: Стереть всё

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
ru[0]:  месяц
ru[1]:  месяца
ru[2]:  месяцев
ru[3]:  месяц

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
ru: за

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
ru: История использования очищена.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
ru: Хранить историю:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
ru: Очистить журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
ru: Для &всех приложений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
ru: &Не запоминать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
ru: Толь&ко для определённых приложений:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
ru: Запоминать открытые документы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
ru: Заблокировать все приложения, кроме перечисленных
