kcmkonq - en to ru translation catalogue (17 entries)

[ctx: @label:textbox]
en: Desktop folder:
ru: Папка рабочего стола:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder contains all the files you see on your desktop.
ru: Эта папка содержит все файлы, доступные для просмотра на рабочем столе.

[ctx: @label:textbox]
en: Documents folder:
ru: Папка документов:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save documents.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для открытия и сохранения документов.

[ctx: @label:textbox]
en: Downloads folder:
ru: Папка загрузок:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для загружаемых файлов.

[ctx: @label:textbox]
en: Videos folder:
ru: Папка видеозаписей:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save video files.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для открытия и сохранения видеозаписей.

[ctx: @label:textbox]
en: Pictures folder:
ru: Папка изображений:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save image files.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для открытия и сохранения изображений.

[ctx: @label:textbox]
en: Music folder:
ru: Папка аудиозаписей:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save music files.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для открытия и сохранения аудиозаписей.

[ctx: @label:textbox]
en: Public folder:
ru: Общедоступная папка:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default for publicly-shared files when network sharing is enabled.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для публикации файлов как место хранения совместно используемых сетевых ресурсов.

[ctx: @label:textbox]
en: Templates folder:
ru: Папка шаблонов:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save file templates.
ru: Эта папка будет использоваться по умолчанию для открытия и сохранения шаблонов.

[ctx: @action:button]
en: Choose new location
ru: Задать новое расположение
