plasma-desktop - en to ro translation catalogue (35 entries)

en: Other…
ro: Altul…

en: Select default archive manager
ro: Alege gestionarul de arhive implicit

en: Select default browser
ro: Alege navigatorul implicit

en: Select default e-mail client
ro: Alegeți clientul de poștă electronică implicit

en: Select default file manager
ro: Alegeți gestionarul de fișiere implicit

en: Select default map
ro: Alegeți harta implicită

en: Select default image viewer
ro: Alege vizualizorul de imagini implicit

en: Select default music player
ro: Alege lectorul audio implicit

en: Select default PDF viewer
ro: Alege vizualizorul PDF implicit

en: Select default dialer application
ro: Alege aplicația de apelare implicită

en: Select default terminal emulator
ro: Alege emulatorul de terminal implicit

en: Select default text editor
ro: Alege redactorul de text implicit

en: Select default video player
ro: Alege lectorul video implicit

en: Details
ro: Detalii

en: This application can also open these file types:
ro: Această aplicație poate deschide și aceste tipuri de fișiere:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
ro: %1 (acum se deschide în %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
ro: Deschide toate în %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
ro: Această aplicație nu anunță suport pentru următoarele tipuri de fișier, dar s-ar putea să le poată deschide oricum:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
ro: Forțează deschiderea tuturor în %1

en: Configure Manually…
ro: Configurează manual…

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
ro: „%1” pare să nu susțină următoarele tipuri MIME asociate cu acest tip de aplicații: %2

en: Web browser:
ro: Navigator de Internet:

en: Email client:
ro: Client de poștă:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
ro: Numere de telefon:

en: Image viewer:
ro: Vizualizor de imagini:

en: Music player:
ro: Lector audio:

en: Video player:
ro: Lector video:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
ro: Documente

en: Text editor:
ro: Redactor de text:

en: PDF viewer:
ro: Vizualizor PDF:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
ro: Utilitare

en: File manager:
ro: Gestionar de fișiere:

en: Terminal emulator:
ro: Emulator de terminal:

en: Archive manager:
ro: Gestionar de arhive:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
ro: Hartă:
