plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
pt_BR: Quantos meses manter o histórico de atividades

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
pt_BR: Quais dados serão mantidos no histórico de atividades

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
pt_BR: Lista dos aplicativos cujo histórico de atividade salvar

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
pt_BR: Lista dos aplicativos cujo histórico de atividade não salvar

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
pt_BR: Para sempre

en: Forget the last hour
pt_BR: Esquecer a última hora

en: Forget the last two hours
pt_BR: Esquecer as duas últimas horas

en: Forget a day
pt_BR: Esquecer um dia

en: Forget everything
pt_BR: Esquecer tudo

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
pt_BR[0]:  mês
pt_BR[1]:  meses

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
pt_BR: por

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
pt_BR: Limpeza do histórico de atividades concluída.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
pt_BR: Manter histórico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
pt_BR: Limpar histórico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
pt_BR: Para todos os ap&licativos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
pt_BR: &Não lembrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
pt_BR: Ape&nas para aplicativos específicos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
pt_BR: Lembrar dos documentos abertos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
pt_BR: Incluir na lista de proibições todos os aplicativos que não estão na lista
