plasma-desktop - en to pt translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
pt: Durante quantos meses manter o histórico de actividades

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
pt: Quais os dados a manter no histórico de actividades

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
pt: A lista de aplicações cujo histórico de actividade será gravado

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
pt: A lista de aplicações cujo histórico de actividade não será gravado

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
pt: Para Sempre

en: Forget the last hour
pt: Esquecer a última hora

en: Forget the last two hours
pt: Esquecer as 2 últimas horas

en: Forget a day
pt: Esquecer um dia

en: Forget everything
pt: Esquecer tudo

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
pt[0]:  mês
pt[1]:  meses

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
pt: Durante

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
pt: Foi limpo o histórico de actividades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
pt: Manter o histórico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
pt: Limpar o Histórico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
pt: Para todas as ap&licações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
pt: &Não recordar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
pt: Só para as aplicações &específicas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
pt: Recordar os documentos abertos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
pt: Proibir as aplicações fora desta lista
