kcmkonq - en to pl translation catalogue (17 entries)

[ctx: @label:textbox]
en: Desktop folder:
pl: Katalog pulpitu:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder contains all the files you see on your desktop.
pl: Ten katalog zawiera wszystkie pliki, które widzisz nas swoim pulpicie.

[ctx: @label:textbox]
en: Documents folder:
pl: Katalog dokumentów:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save documents.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce otwierania i zapisywania dokumentów.

[ctx: @label:textbox]
en: Downloads folder:
pl: Katalog pobranych:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce zapisywania pobieranych plików.

[ctx: @label:textbox]
en: Videos folder:
pl: Katalog filmów:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save video files.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce otwierania i zapisywania filmów.

[ctx: @label:textbox]
en: Pictures folder:
pl: Katalog zdjęć:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save image files.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce otwierania i zapisywania obrazów.

[ctx: @label:textbox]
en: Music folder:
pl: Katalog z muzyką:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save music files.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce otwierania i zapisywania muzyki.

[ctx: @label:textbox]
en: Public folder:
pl: Katalog publiczny:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default for publicly-shared files when network sharing is enabled.
pl: Ten katalog będzie używany domyślne do plików udostępnianych publicznie po włączeniu udostępniania w sieci.

[ctx: @label:textbox]
en: Templates folder:
pl: Katalog wzorców:

[ctx: @info:tooltip and accessible description]
en: This folder will be used by default to open or save file templates.
pl: Ten katalog będzie używany jako domyślne miejsce otwierania i zapisywania plików wzorcowych.

[ctx: @action:button]
en: Choose new location
pl: Wybierz nowe miejsce
