kcminput - en to pa translation catalogue (26 entries)

en: No pointer device found. Connect now.
pa: ਕੋਈ ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ। ਹੁਣ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ।

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
pa: ਸਾਰੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਸਮਰੱਥ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਲਾਗ ਨੂੰ ਵੇਖੋ। ਇਸ ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਕੇ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
pa: ਨਵੇਂ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤੇ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਜੋੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇਸ ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਸ ਦਾ ਸੈਟਿੰਗ ਡਾਈਲਾਗ ਬੰਦ ਹੈ।

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਡਿਵਾਈਸ ਕਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਕੋਈ ਹੋਰ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ।

[ctx: @title]
en: Extra Mouse Buttons
pa: ਵਾਧੂ ਮਾਊਸ ਬਟਨ

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
pa: ਵਾਧੂ ਬਟਨ %1:

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
pa: %1 ਲਈ ਨਵਾਂ ਸਵਿੱਚ ਕੰਬੀਨੇਸ਼ਨ ਦਿਓ

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
pa: ਇੱਕ ਮਾਊਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਓ

en: Device:
pa: ਡਿਵਾਈਸ:

en: General:
pa: ਆਮ:

en: Device enabled
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Accept input through this device.
pa: ਇਸ ਡਿਵਾਈਸ ਰਾਹੀਂ ਇਨਪੁੱਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ।

en: Swap left and right buttons.
pa: ਖੱਬੇ ਤੇ ਸੱਜੇ ਬਟਨਾਂ ਨੂੰ ਬਦਲੋ।

en: Pointer speed:
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਦੀ ਗਤੀ:

en: Pointer acceleration:
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਐਕਸਲੇਸ਼ਨ:

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
pa: ਕਰਸਰ ਮਾਊਸ ਦੀ ਹਿਲਜੁਲ ਵਾਂਗ ਉਸ ਜਿੰਨੀ ਦੂਰੀ ਹੀ ਚੱਲੇ।

en: Standard
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
pa: ਕਰਸਰ ਹਿਲਜੁਲ ਦੀ ਦੂਰੀ ਮਾਊਸ ਦੀ ਹਿਲਜੁਲ ਦੀ ਸਪੀਡ ਉੱਤੇ ਨਿਰਭਰ ਕਰਦੀ ਹੈ।

en: Scrolling speed:
pa: ਸਰਕਾਉਣ ਦੀ ਗਤੀ:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
pa: ਵੱਧ ਹੌਲੀ

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
pa: ਵੱਧ ਤੇਜ਼

en: Scrolling:
pa: ਸਰਕਾਉਣਾ:

en: Invert scroll direction
pa: ਉਲਟ ਸਕਰੋਲ ਦਿਸ਼ਾ
