plasma-desktop - en to nn translation catalogue (68 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
nn: Slått av

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
nn: Venstre museknapp

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
nn: Høgre museknapp

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
nn: Midtre museknapp

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
nn: Programdefinert

en: Default
nn: Standard

en: Portrait
nn: Ståande

en: Landscape
nn: Liggjande

en: Inverted Portrait
nn: Ståande – snudd

en: Inverted Landscape
nn: Liggjande – snudd

en: Follow the Current Screen
nn: Følg gjeldande skjerm

en: All Screens
nn: Alle skjermane

[ctx: model - (x,y widthxheight)]
en: %1 - (%2,%3 %4×%5)
nn: %1 – (%2,%3 %4 × %5)

en: Fit to Screen
nn: Tilpass til skjermen

en: Keep Aspect Ratio and Fit Within Screen
nn: Hald på høgd/breidd-forholdet og få plass innanfor skjermen

en: Map to Portion of Screen
nn: Avbild til delar av skjermen

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
nn: Vel knappehandling

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
nn: Vel handlinga som skal gjerast når du trykkjer %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
nn: Overlèt til programmet

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
nn: Send tastetrykk

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
nn: Send museklikk

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
nn: Ikkje gjer noko

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
nn: Denne knappen vert vidaresend til programmet som har fokus, som sjølv vil avgjera kva effekt han vil ha.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
nn: Venstreklikk

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
nn: Midtklikk

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
nn: Høgreklikk

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
nn: Denne knappen er slått av og vil ikkje gjera noko.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
nn: Pennekalibrering

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
nn: Kalibreringa er fullført og lagra.<nl/><nl/>Du kan no finjustera kalibreringa eller lukka vindauget.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
nn: Trykk i midten av kvart mål.<nl/><nl/>Sikt på punket der pennespissen landar, og sjå vekk frå peikaren på skjermen.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
nn: Finjuster kalibrering

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
nn: Kalibrer på nytt

[ctx: @action:button]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @action:button]
en: Cancel
nn: Avbryt

en: No drawing tablets found
nn: Fann ingen teikneplater

en: Connect a drawing tablet
nn: Kopla til teikneplate

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
nn: Prøv ut teikneplata …

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
nn: Eining:

en: Map to screen:
nn: Avbild til skjerm:

en: Orientation:
nn: Retning:

en: Not Supported
nn: Ikkje støtta

en: Left-handed mode:
nn: Venstrehandsmodus:

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
nn: Ber teikneplata om å ta omsyn til venstrehendte brukarar. Kva resultatet vert, kjem an på kva teikneplate du har, men ofte vert funksjonane til plateknappane snudde, slik at teikneplata kan brukast opp ned.

en: Mapped Area:
nn: Avbilda område:

en: Resize the tablet area
nn: Endra storleik på plateområdet

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
nn: Lås breidd/høgd-forholdet

[ctx: tablet area position - size]
en: %1,%2 - %3×%4
nn: %1,%2 – %3 × %4

en: Pen button 1:
nn: Penneknapp 1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 1']
en: pen button 1
nn: penneknapp 1

en: Pen button 2:
nn: Penneknapp 2:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 2']
en: pen button 2
nn: penneknapp 2

en: Pen button 3:
nn: Penneknapp 3:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 3']
en: pen button 3
nn: penneknapp 3

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
nn: Kalibrering pågår

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
nn: Kalibrer

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
nn: Kalibrering er ikkje støtta

[ctx: @info:tooltip]
en: Calibration across multiple screens is not supported.
nn: Kalibrering over fleire skjermar er ikkje støtta.

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
nn: Teikneplate:

en: None
nn: Ingen

en: Pad button %1:
nn: Teikneplateknapp %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
nn: teikneplateknapp %1

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
nn: Teikneplate-testar

en: Stylus press X=%1 Y=%2
nn: Penn ned: x = %1, y = %2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
nn: Penn opp: x = %1, y = %2

en: Stylus move X=%1 Y=%2
nn: Penn flytta: x = %1, y = %2

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
nn: ## Forklaring:
    # x, y – koordinatar til hendinga

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
nn: Tøm
