kcmaccess - en to nn translation catalogue (85 entries)

en: AltGraph
nn: Alt Graph

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
nn: Trykk %1 mens Num Lock, Caps Lock og Scroll Lock er på

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
nn: Trykk %1 mens Caps Lock og Scroll Lock er på

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
nn: Trykk %1 mens Num Lock og Scroll Lock er på

en: Press %1 while ScrollLock is active
nn: Trykk %1 mens Scroll Lock er på

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
nn: Trykk %1 mens Num Lock og Caps Lock er på

en: Press %1 while CapsLock is active
nn: Trykk %1 mens Caps Lock er på

en: Press %1 while NumLock is active
nn: Trykk %1 mens Num Lock er på

en: Press %1
nn: Trykk %1

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
nn: Klarte ikkje lagra «gsettings» for Orca: Feil ved «%1»

en: Error: Could not launch "orca --setup"
nn: Feil: Klarte ikkje køyra «orca --setup»

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
nn: Bruk muserørsler

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
nn: Spør om stadfesting for muserørsle

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
nn: Stadfest tilgang til tastaturet

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
nn: Bruk forseinking på tidsavbrot

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
nn: Tidsgrense

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
nn: Bruk pipelyd for tilgang

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
nn: Bruk systembjølle

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
nn: Tilpass systembjølle

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
nn: Lydfil for bjølla

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
nn: Bruk visuell bjølle i staden for lydsignal

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
nn: Snu skjermfargane i staden for lydsignal

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
nn: Farge på visuell bjølle

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
nn: Tid å visa visuell bjølle

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
nn: Bruk faste valtastar

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
nn: Lås faste valtastar

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
nn: Slå av faste valtastar når to tastar vert trykte ned på same tid.

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
nn: Spel pipelyd ved trykk på fast valtast

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
nn: Slå på/av pipelyd ved tastetrykk

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
nn: Varsling når ein valtast vert trykt

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
nn: Bruk trege tastar

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
nn: Pause for tastetrykk

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
nn: Pipelyd ved tregt tastetrykk

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
nn: Pipelyd ved godteke tastetrykk

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
nn: Pipelyd ved avvist tastetrykk

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
nn: Filtertastar

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
nn: Bruk forseinking for filtrering

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
nn: Pipelyd ved avvising av filtertastetrykk

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
nn: Bruk tastaturet til å styra musepeikaren

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
nn: Forseinking for muserørsle

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
nn: Repetisjonsintervall for muserørsle

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
nn: Tid til maksfart

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
nn: Maksfart

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
nn: Musetast-kurve

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
nn: Bruk skjermlesar

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Cursor is enabled
nn: Om risting av peikaren skal brukast.

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
nn: Forstørring

en: %1 min | %1 min
nn[0]: 1 minutt
nn[1]: %1 minutt

en: Display a confirmation dialog
nn: Vis stadfestings­vindauge

en: Show a notification
nn: Vis varslings­melding

en: Configure Notifications…
nn: Set opp varslingar …

en: Please choose an audio file
nn: Vel lydfil

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
nn: ogg-, oga- og wav-lydfiler (*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
nn: Lydsignal:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
nn: Slå på

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
nn: Sjølvvald lyd:

en: Search audio file for the system bell
nn: Søk etter lydfil for systembjølla

en: Button search audio file
nn: Knapp for søk etter lydfil

en: Visual bell:
nn: Visuell bjølle:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
nn: Bruk

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
nn: Farge

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
nn: Tid:

en: Slow keys:
nn: Trege tastar:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
nn: Slå på

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
nn: Forseinking:

en: Ring system bell:
nn: Ring systembjølla:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
nn: Ved vilkårleg &tastetrykk

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
nn: Når vilkårleg tastetrykk vert &godteke

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
nn: Når vilkårleg tastetrykk vert &avvist

en: Bounce keys:
nn: Filtertastar:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
nn: Slå på

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
nn: Forseinking:

en: Ring system bell when rejected
nn: Ring systembjølla ved avvising

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
nn: Valtastar

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
nn: Tastefilter

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
nn: Musestyring

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
nn: Skjermlesar

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
nn: Rist på peikaren

en: Disable when two keys are held down
nn: Slå av når to tastar vert haldne nede

en: Ring system bell when modifier keys are used
nn: Ring systembjølla når valtastar vert brukte

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
nn: Rist på peikaren for å finna han:

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
nn: Slå på

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
nn: Forstørring:

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
nn: Vanleg

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
nn: Stor
