kaccess - en to nds translation catalogue (71 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Ümschalttast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Shift key is now active.
nds: De Ümschalttast is nu aktiev.

en: The Shift key is now inactive.
nds: De Ümschalttast is nich mehr aktiev.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Stüertast (Strg) is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Control key is now active.
nds: De Stüertast (Strg) is nu aktiev.

en: The Control key is now inactive.
nds: De Stüertast (Strg) is nu nich mehr aktiev.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Alt-Tast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Alt key is now active.
nds: De Alt-Tast is nu aktiev.

en: The Alt key is now inactive.
nds: De Alt-Tast is nu nich mehr aktiev.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Windows-Tast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Win key is now active.
nds: De Windows-Tast is nu aktiev.

en: The Win key is now inactive.
nds: De Windows-Tast is nu nich mehr aktiev.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Meta-Tast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Meta key is now active.
nds: De Meta-Tast is nu aktiev.

en: The Meta key is now inactive.
nds: De Meta-Tast is nu nich mehr aktiev.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Super-Tast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Super key is now active.
nds: De Super-Tast is nu aktiev.

en: The Super key is now inactive.
nds: De Super-Tast is nu nich mehr aktiev.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De Hyper-Tast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Hyper key is now active.
nds: De Hyper-Tast is nu aktiev.

en: The Hyper key is now inactive.
nds: De Hyper-Tast is nu nich mehr aktiev.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
nds: De AltGr-Tast is nu fastsett un aktiev för all nakamen Tasten.

en: The Alt Graph key is now active.
nds: De AltGr-Tast is nu aktiev.

en: The Alt Graph key is now inactive.
nds: De AltGr-Tast is nu nich mehr aktiev.

en: The Num Lock key has been activated.
nds: De Tallenrast is nu aktiev.

en: The Num Lock key is now inactive.
nds: De Tallenrast is nu nich mehr aktiev.

en: The Caps Lock key has been activated.
nds: De Grootschriev-Rast is nu inleggt.

en: The Caps Lock key is now inactive.
nds: De Grootschriev-Rast is nu nich mehr inleggt.

en: The Scroll Lock key has been activated.
nds: De Rullrast (Scroll Lock) is nu aktiev.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
nds: De Rullrast (Scroll Lock) is nu nich mehr aktiev.

en: AltGraph
nds: AltGr

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: &When a gesture was used:
nds: &Wenn en Teken bruukt wöör:

en: Change Settings Without Asking
nds: Ahn Nafraag de Instellen ännern

en: Show This Confirmation Dialog
nds: Disse Nafraag wiesen

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
nds: All AccessX-Funkschonen un -Tekens utmaken

en: Slow keys
nds: Langsame Tasten

en: Bounce keys
nds: Springen Tasten

en: Sticky keys
nds: Backige Tasten

en: Mouse keys
nds: Muustasten

en: Do you really want to deactivate "%1"?
nds: Wullt Du "%1" redig utmaken?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
nds: Wullt Du "%1" un "%2" redig utmaken?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
nds: Wullt Du "%1", "%2" un "%3" redig utmaken?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
nds: Wullt Du "%1", "%2", "%3" un "%4" redig utmaken?

en: Do you really want to activate "%1"?
nds: Wullt Du "%1" redig anmaken?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
nds: Wullt Du redig "%1" an- un "%2" utmaken?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
nds: Wullt Du redig "%1" an- un "%2" un "%3" utmaken?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
nds: Wullt Du redig "%1" an- un "%2", "%3" un "%4" utmaken?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
nds: Wullt Du "%1" un "%2" redig anmaken?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
nds: Wullt Du redig "%1" un "%2" an- un "%3" utmaken?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
nds: Wullt Du redig "%1" un "%2" an- un "%3" un "%4" utmaken?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
nds: Wullt Du "%1", "%2" un "%3" redig anmaken?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
nds: Wullt Du redig "%1", "%2" un "%3" an- un "%4" utmaken?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
nds: Wullt Du "%1", "%2", "%3" un "%4" redig utmaken?

en: An application has requested to change this setting.
nds: En Programm will disse Instellen ännern.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
nds: Du hest de Ümschalttast över 8 Sekunnen daaldrückt, oder en Programm will disse Instellen ännern.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
nds: Du hest de Ümschalttast 5 Maal in een Reeg naenanner drückt, oder en Programm will disse Instellen ännern.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
nds: Du hest %1 drückt, oder en Programm will disse Instellen ännern.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
nds: En Programm will disse Instellen ännern, oder Du hest en Kombinatschoon vun Tastatuurtekens bruukt.

en: An application has requested to change these settings.
nds: En Programm will disse Instellen ännern.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
nds: Een Deel Brukers mit Behinnern bruukt disse AccesX-Funkschonen, de sik binnen de KDE-Systeeminstellen instellen laat. Du kannst se ok mit de Standard-Tastkombinatschonen ("Tastatuurtekens") an- un utmaken.
    
    Wenn Du se nich bruukst, kannst Du "All AccessX-Funkschonen un -Tekens utmaken" bruken.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
nds: De Metood "Langsame Tasten" is nu aktiev. Vun nu an mutt elk Tast en wiss Tiet daaldrückt blieven, ehr de Ingaav övernahmen warrt.

en: Slow keys has been disabled.
nds: De Metood "Langsame Tasten" is nu utmaakt.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
nds: De Metood "Springen Tasten" is nu aktiev. Vun nu an is elk Tast över en wiss Tiet na ehr Bruuk blockeert.

en: Bounce keys has been disabled.
nds: De Metood "Springen Tasten" is nu utmaakt.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
nds: De Metood "Backige Tasten" is nu aktiev. Vun nu an blievt Sünnertasten aktiev, na dat Du se looslaten hest.

en: Sticky keys has been disabled.
nds: De Metood "Backige Tasten" is nu utmaakt.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
nds: De Metood "Muustasten" is nu aktiev. Vun nu an kannst Du den Tallenblock op Dien Tastatuur as Muusstüern bruken.

en: Mouse keys has been disabled.
nds: De Metood "Muustasten" is nu utmaakt.

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
nds: © 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel

en: Author
nds: Autor
