kaccess - en to mk translation catalogue (69 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Shift е заклучено и е активно за сите наредни тастери.

en: The Shift key is now active.
mk: Копчето Shift е сега активно.

en: The Shift key is now inactive.
mk: Копчето Shift е сега неактивно.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Control е заклучено и е активно за сите наредни притискања на тастери.

en: The Control key is now active.
mk: Копчето Control е сега активно.

en: The Control key is now inactive.
mk: Копчето Control е сега неактивно.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Alt е заклучено и е активно за сите наредни притискања на тастери.

en: The Alt key is now active.
mk: Копчето Alt е сега активно.

en: The Alt key is now inactive.
mk: Копчето Alt е сега неактивно.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Win е заклучено и е активно за сите наредни тастери.

en: The Win key is now active.
mk: Копчето Win е сега активно.

en: The Win key is now inactive.
mk: Копчето Win е сега неактивно.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Meta е заклучено и е активно за сите наредни тастери.

en: The Meta key is now active.
mk: Копчето Meta е сега активно.

en: The Meta key is now inactive.
mk: Копчето Meta е сега неактивно.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Super е заклучено и е активно за сите наредни тастери.

en: The Super key is now active.
mk: Копчето Super е сега активно.

en: The Super key is now inactive.
mk: Копчето Super е сега неактивно.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Hyper е заклучено и е активно за сите наредни тастери.

en: The Hyper key is now active.
mk: Копчето Hyper е сега активно.

en: The Hyper key is now inactive.
mk: Копчето Hyper е сега неактивно.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
mk: Копчето Alt Graph е заклучено и е активно за сите наредни притискања на тастери.

en: The Alt Graph key is now active.
mk: Копчето Alt Graph е сега активно.

en: The Alt Graph key is now inactive.
mk: Копчето Alt Graph е сега неактивно.

en: The Num Lock key has been activated.
mk: Копчето Num Lock е активирано.

en: The Num Lock key is now inactive.
mk: Копчето Num Lock е неактивно.

en: The Caps Lock key has been activated.
mk: Копчето Caps Lock е активирано.

en: The Caps Lock key is now inactive.
mk: Копчето Caps Lock е неактивно.

en: The Scroll Lock key has been activated.
mk: Копчето Scroll Lock е активирано.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
mk: Копчето Scroll Lock е неактивно.

en: Warning
mk: Внимание

en: &When a gesture was used:
mk: При &гестикулација:

en: Change Settings Without Asking
mk: Смени ги поставувањата без прашање

en: Show This Confirmation Dialog
mk: Покажи дијалог за потврда

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
mk: Деактивирај ги сите можности и гестикулации на AccessX

en: Slow keys
mk: Спори копчиња

en: Bounce keys
mk: Скокачки копчиња

en: Sticky keys
mk: Лепливи копчиња

en: Mouse keys
mk: Копчиња со глушецот

en: Do you really want to deactivate "%1"?
mk: Дали навистина сакате да го деактивирате „%1“?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
mk: Дали навистина сакате да ги деактивирате „%1“ и „%2“?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
mk: Дали навистина сакате да ги деактивирате „%1“, „%2“ и „%3“?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
mk: Дали навистина сакате да ги деактивирате „%1“, „%2“, „%3“ и „%4“?

en: Do you really want to activate "%1"?
mk: Дали навистина сакате да го активирате „%1“?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
mk: Дали навистина сакате да го активирате „%1“ и да го деактивирате „%2“?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
mk: Дали навистина сакате да го активирате „%1“ и да ги деактивирате „%2“ и „%3“?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
mk: Дали навистина сакате да го активирате „%1“ и да ги деактивирате „%2“, „%3“ и „%4“?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
mk: Дали навистина сакате да ги активирате „%1“ и „%2“?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
mk: Дали навистина сакате да ги активирате „%1“ и „%2“ и да го деактивирате „%3“?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
mk: Дали навистина сакате да ги активирате „%1“ и „%2“ и да ги деактивирате „%3“ и „%4“?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
mk: Дали навистина сакате да ги активирате „%1“, „%2“ и „%3“?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
mk: Дали навистина сакате да ги активирате „%1“, „%2“ и „%3“ и да го деактивирате „%4“?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
mk: Дали навистина сакате да ги активирате „%1“, „%2“, „%3“ и „%4“?

en: An application has requested to change this setting.
mk: Апликација побара да го измени ова поставување.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
mk: Го задржавте притиснато копчето Shift 8 секунди или некоја апликација побара да го измени ова поставување.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
mk: Го притиснавте копчето Shift 5 последователни пати или некоја апликација побара да го измени ова поставување.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
mk: Го притиснавте %1 или некоја апликација побара да го измени ова поставување.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
mk: Некоја апликација побара да ги измени овие поставувања или употребивте комбинација на неколку гестикулации на тастатурата.

en: An application has requested to change these settings.
mk: Некоја апликација побара да ги измени овие поставувања.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
mk: Овие поставувања за AccessX се потребни за некои корисници со нарушени движења и можат да бидат конфигурирани во „Системски поставувања“ на KDE.Исто така може да ги вклучите или исклучите со стандардизирани гестикулации на тастатурата.
    
    Ако не ви се потребни, може да изберете „Деактивирај ги сите можности и гестикулации на AccessX“.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
mk: Спорите копчиња се овозможени. Отсега натаму треба да го задржите секој тастер притиснат одредено време пред да биде прифатен.

en: Slow keys has been disabled.
mk: Спорите копчиња се оневозможени.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
mk: Скокачките копчиња се овозможени. Отсега натаму секој тастер ќе биде задржан одредено време откако бил притиснат.

en: Bounce keys has been disabled.
mk: Скокачките копчиња се оневозможени.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
mk: Лепливите копчиња се овозможени. Отсега натаму копчињата за модификација ќе ја задржат состојбата откако ќе ги отпуштите.

en: Sticky keys has been disabled.
mk: Лепливите копчиња се оневозможени.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
mk: Копчињата на глушецот се овозможени. Отсега натаму може да ја користите нумеричката тастатура за да го контролирате глушецот.

en: Mouse keys has been disabled.
mk: Копчињата на глушецот се оневозможени.

en: Author
mk: Автор
