plasma-desktop - en to lv translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
lv: Cik mēnešu paturēt aktivitāšu vēsturi

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
lv: Kādus datus paturēt aktivitāšu vēsturē

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
lv: Programmu saraksts, kuru aktivitāšu vēsturi saglabāt

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
lv: Programmu saraksts, kuru aktivitāšu vēsturi nesaglabāt

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
lv: Mūžīgi

en: Forget the last hour
lv: Aizmirst pēdējo stundu

en: Forget the last two hours
lv: Aizmirst pēdējās divas stundas

en: Forget a day
lv: Aizmirst dienu

en: Forget everything
lv: Aizmirst visu

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
lv[0]:  mēnesi
lv[1]:  mēnešiem
lv[2]:  mēnešiem

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
lv: Uz

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
lv: Aktivitāšu vēsture ir dzēsta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
lv: Paturēt vēsturi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
lv: Dzēst vēsturi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
lv: &Visām programmām

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
lv: &Neatcerēties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
lv: &Tikai noteiktām programmām:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
lv: Atcerēties atvērtos dokumentus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
lv: Ievietot melnajā sarakstā programmas, kas nav šajā sarakstā
