plasma-desktop - en to lv translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
lv: Krāsu shēmas nosaukums

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
lv: Datnes atvērt ar vienu klikšķi

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
lv: Globālā izskata un uzvedības pakotne

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
lv: Globālā izskata un uzvedības pakotne, alternatīva

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
lv: Animāciju ātrums

en: Theme:
lv: Motīvs:

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
lv: Vairāk izskata iestatījumu:

en: Animation speed:
lv: Animāciju ātrums:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
lv: Lēns

[ctx: Animation speed]
en: Instant
lv: Zibenīgs

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
lv: Klikšķis uz datnes vai mapes:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
lv: Tās atlasa

en: Open by double-clicking instead
lv: Lai atvērtu, jāizmanto dubultklikšķis

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
lv: Tās atver

en: Select by clicking on item's selection marker
lv: Atlasa, klikšķinot uz vienības atlasīšanas marķiera

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
lv: Vairāk uzvedības iestatījumu:

en: Most used pages:
lv: Visbiežāk atvērtās lapas:
