plasma-desktop - en to lv translation catalogue (14 entries)

en: Position on screen:
lv: Pozīcija ekrānā:

en: Top
lv: Augša

en: Center
lv: Centrs

en: Activation:
lv: Parādīšana:

[ctx: @option:check]
en: Activate when pressing any key on the desktop
lv: Parādīt „KRunner“ logu, nospiežot jebkuru tastatūras taustiņu

en: History:
lv: Vēsture:

[ctx: @option:check]
en: Disabled
lv: Izslēgts

[ctx: @option:check The thing being enabled is search history]
en: Enable suggestions
lv: Ieslēgt ieteikumus

[ctx: @option:check The thing being enabled is search history]
en: Enabled auto-complete
lv: Ieslēgt automātisko pabeigšanu

en: Clear History…
lv: Dzēst vēsturi...

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for all activities]
en: For all activities
lv: Visām aktivitātēm

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for this activity]
en: For activity "%1"
lv: Aktivitātei „%1“

[ctx: @label]
en: Plugins:
lv: Spraudņi:

[ctx: @action:button]
en: Configure Enabled Search Plugins…
lv: Konfigurēt ieslēgtos meklēšanas spraudņus...
