kcmkclock - en to ja translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
ja: 日付と時刻

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
ja: 日付と時刻を自動的に設定する(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
ja: タイムサーバ(&T):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
ja: ここでシステムの日付を変更します。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
ja: タイムゾーン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
ja: ローカルタイムゾーンを変更するには、下のリストからエリアを選択してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
ja: 現在のローカルタイムゾーン:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
ja: 検索...

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
ja: NTP ユーティリティが見つかりませんでした。日付と時刻の自動更新を有効にするには、'ntpdate' か 'rdate' をインストールしてください。

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
ja: ここでシステムの時刻を変更します。時、分、秒フィールドをクリックし、各フィールドの右端の上下のボタンを使うか、直接入力して値を変更してください。

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
ja: 現在のローカルタイムゾーン: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
ja: 現在のローカルタイムゾーン: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
ja: 公共のタイムサーバ (pool.ntp.org), asia.pool.ntp.org, europe.pool.ntp.org, north-america.pool.ntp.org, oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
ja: タイムサーバに接続できません: %1

en: Can not set date.
ja: 日付を設定できません。

en: Error setting new time zone.
ja: 新しいタイムゾーンへの切り替え時にエラーが発生しました。

en: Time zone Error
ja: タイムゾーンのエラー

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
ja: <h1>日付と時間</h1>このシステム設定モジュールでシステムの日付と時間を調整します。これはユーザであるあなただけでなく、システム全体に影響を及ぼすので、システム設定を root として起動したときのみ調整できます。あなたに調整する権限がない場合は、システム管理者に連絡してください。

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
ja: 認証できないかアクションを実行できません: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
ja: NTP の設定を変更できませんでした

en: Unable to set current time
ja: 現在時間を設定できません

en: Unable to set timezone
ja: タイムゾーンを設定できません
