kcmsmserver - en to ja translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
ja: ログアウトを確認する

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
ja: デフォルトの終了オプション

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
ja: ログイン時

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
ja: セッションから除外するアプリケーション

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
ja: 手動でのセッションの保存を有効にするにはシステムを再起動する必要があります。

en: Restart
ja: 再起動

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
ja: ファームウェア設定のための再起動の要求に失敗しました: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
ja: 次回の再起動時に UEFI 設定画面に入ります。

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
ja: 次回の再起動時にファームウェア設定画面に入ります。

en: Restart Now
ja: 今すぐコンピュータを再起動

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
ja: セッション復元

en: On login, launch apps that were open:
ja: ログイン時:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
ja: 最後のログアウト時に開かれていたアプリケーションを開く

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
ja: 手動で保存したセッションを復元する

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
ja: <interface>セッションを保存</interface>ボタンが<interface>アプリケーションランチャー</interface>のメニューに表示されるようになります。このボタンをクリックすると、Plasma は開かれているアプリケーションを記憶し、次のログイン時に復元します。もう一度クリックすると、記憶が上書きされます。

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
ja: 空のセッションで開始

en: Ignored applications:
ja: 復元しないアプリケーション:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
ja: アプリケーションの実行ファイルの名前 (コンマもしくはコロンで区切ることができます。例: 'xterm:konsole' もしくは 'xterm,konsole') を入力してください。セッションが復元される際に、自動的に起動されないようになります。

[ctx: @title:group]
en: Firmware
ja: ファームウェア

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
ja: 次の再起動後:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
ja: UEFI 設定画面に入る

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
ja: ファームウェア設定画面に入る
