kcm_activities - en to ja translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
ja: アクティビティの履歴を残す期間

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
ja: アクティビティの履歴を残すデータの種類

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
ja: アクティビティの履歴を保存するアプリケーションのリスト

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
ja: アクティビティの履歴を保存しないアプリケーションのリスト

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
ja: 永遠に

en: Forget the last hour
ja: 最後の1時間分を忘れる

en: Forget the last two hours
ja: 最後の2時間分を忘れる

en: Forget a day
ja: 1日分忘れる

en: Forget everything
ja: すべて忘れる

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
ja[0]: カ月

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
ja: アクティビティの履歴を消去しました。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
ja: 履歴を残す:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
ja: 履歴を消去

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
ja: すべてのアプリケーション(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
ja: 記憶しない(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
ja: 指定されたアプリケーションのみ(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
ja: 開かれた文書を記憶する:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
ja: リストにないアプリケーションをブラックリストに追加
