kcmkeyboard - en to ja translation catalogue (71 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
ja: キーボードレイアウトの切り替え

en: Switch to Next Keyboard Layout
ja: 次のキーボードレイアウトに切り替え

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
ja: 最後に使用したキーボードレイアウトに切り替え

en: Switch keyboard layout to %1
ja: キーボードレイアウト %1 に切り替え

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
ja: キーボードのプレビュー

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
ja: キーボードレイアウトの可視化

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
ja: キーボードジオメトリの読み込みに失敗しました。これは選択したモデルが特定のレイアウトまたはレイアウトバリアントをサポートしていないことを示している場合が多いです。この問題はモデル、レイアウト、バリアントの組み合わせによって発生する場合もあります。
    システムの xkb ディレクトリ外で定義しているレイアウトのプレビューはサポートしていないので、それによってこのメッセージが表示されることもあります。これらを修正すると、正常に機能する可能性があります

[ctx: @title]
en: Key Bindings
ja: キーバインディング

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
ja: キーボードオプションを設定

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
ja: レイアウトを追加

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
ja: レイアウトの短縮名

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
ja: 選択したレイアウトの略称で、システムトレイに表示されます。この設定は自分で変更できます。

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
ja: ショートカット:

[ctx: @action:button]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
ja: 切り替えの設定...

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
ja: 切り替えを設定

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
ja: キーバインディング

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
ja: キーバインディング

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
ja: 追加...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
ja: レイアウトを追加

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
ja: レイアウトを設定

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
ja: モデル:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
ja: 起動時の NumLock:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
ja: オンにする

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
ja: オフにする

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
ja: 変更しない

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
ja: キーリピート:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
ja: キーリピート

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
ja: 遅延:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
ja: キーリピートの遅延 %1

[ctx: @spinbox:value Repeat delay interval]
en: %1 ms
ja: %1 ミリ秒

[ctx: @spinbox:value Repeat delay interval]
en: ms
ja: ミリ秒

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
ja: レート:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
ja: キーリピートのレート %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
ja: %1 リピート/秒

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
ja: リピート/秒

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
ja: テストエリア:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
ja: 設定をテストするにはここに入力

[ctx: @title:view]
en: Layouts
ja: レイアウト

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ja: 上へ移動

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
ja: %1 レイアウトを上に移動

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ja: 下へ移動

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
ja: %1 レイアウトを下に移動

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: @action:button]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
ja: レイアウト %1 を削除

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
ja: 予備のレイアウト:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
ja: 予備のメインレイアウトの数

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
ja: メインレイアウト

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
ja: メインレイアウトは最大4つまで作成でき、その他のレイアウトは予備レイアウトです。予備レイアウトはレイアウトの循環には含まれませんが、キーボードインジケーターアプレットからか、カスタムショートカットを設定することで、アクセスできます。

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
ja: レイアウト変更のショートカット:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
ja: または

[ctx: @title]
en: Configure Switching
ja: 切り替えを設定

[ctx: @title:group]
en: Behavior
ja: 動作

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
ja: レイアウト切り替えの影響:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
ja: すべてのウィンドウ

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
ja: 現在のデスクトップのすべてのウィンドウ

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
ja: 現在のアプリケーションのすべてのウィンドウ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
ja: 現在のウィンドウのみ

[ctx: @label:checkbox]
en: Show notification on layout change
ja: レイアウト変更時に通知を表示する

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
ja: レイアウトを変更:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
ja: 最後に使用したレイアウトに切り替え:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
ja: レガシーショートカット

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
ja: レガシー X11 ショートカットを使用すると、修飾キーのみのショートカットをより細かく制御でき、エッジケースでの X11 のサポートが若干向上します。Wayland でも使用できます。<nl/><nl/>これらのショートカットを設定すると、キーバインディングページに移動します。

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
ja: 代替シンボル:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
ja: 修飾キーを使用すると、追加の文字、記号、分音記号を入力できます。

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
ja[0]: %1 ショートカット

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
ja: なし
