kcmkded - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Failed to stop service: %1
ja: サービスの停止に失敗しました: %1

en: Failed to start service: %1
ja: サービスの開始に失敗しました: %1

en: Failed to stop service.
ja: サービスの停止に失敗しました:。

en: Failed to start service.
ja: サービスの開始に失敗しました。

en: Failed to notify KDE Service Manager (kded6) of saved changed: %1
ja: KDE サービスマネージャ (kded6) に保存された変更を通知できませんでした: %1

en: The background services manager (kded6) is currently not running. Make sure it is installed correctly.
ja: バックグラウンドサービスマネージャ (kded6) が実行されていません。正しくインストールされているか確認してください。

en: Some services disable themselves again when manually started if they are not useful in the current environment.
ja: いくつかのサービスは、手動で開始されても実行される必要がないと判断した場合自ら再び停止します。

en: Some services were automatically started/stopped when the background services manager (kded6) was restarted to apply your changes.
ja: 変更を適用するためにバックグラウンドサービスマネージャ (kded6) が再起動された際、いくつかのサービスが自動的に開始/停止されました。

en: All Services
ja: すべてのサービス

[ctx: List running services]
en: Running
ja: 実行中

[ctx: List not running services]
en: Not Running
ja: 停止中

en: Startup Services
ja: 起動時に開始するサービス

en: Load-on-Demand Services
ja: 要求時に開始するサービス

en: Toggle automatically loading this service on startup
ja: 起動時に自動的にこのサービスを読み込む/読み込まない

en: Not running
ja: 停止中

en: Running
ja: 実行中

en: Stop Service
ja: サービスを停止

en: Start Service
ja: サービスを開始
