kcmcomponentchooser - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Other…
ja: その他...

en: Select default archive manager
ja: デフォルトのアーカイブマネージャを選択

en: Select default browser
ja: デフォルトのブラウザを選択

en: Select default e-mail client
ja: デフォルトのメールクライアントを選択

en: Select default file manager
ja: デフォルトのファイルマネージャを選択

en: Select default map
ja: デフォルトのマップを選択

en: Select default image viewer
ja: デフォルトの画像ビューアを選択

en: Select default music player
ja: デフォルトの音楽プレーヤーを選択

en: Select default PDF viewer
ja: デフォルトの PDF ビューアを選択

en: Select default dialer application
ja: デフォルトのダイヤラを選択

en: Select default terminal emulator
ja: デフォルトのターミナルエミュレータを選択

en: Select default text editor
ja: デフォルトのテキストエディタを選択

en: Select default video player
ja: デフォルトの動画プレーヤーを選択

en: Details
ja: 詳細

en: This application can also open these file types:
ja: このアプリケーションはこれらのファイルタイプも開けます:

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
ja: %1 (現在 %2 で開かれるように設定されています)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
ja: すべてを %1 で開く

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
ja: このアプリケーションは以下のファイルタイプのサポートを明示していませんが、それでも開けるかもしれません:

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
ja: すべてを強制的に %1 で開く

en: Configure Manually…
ja: 手動で設定...

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
ja: '%1' はこの種類のアプリケーションに関連付けられている以下の MIME タイプをサポートしていないようです: %2

[ctx: Internet related application’s category’s name]
en: Internet
ja: インターネット

en: Web browser:
ja: ウェブブラウザ:

en: Email client:
ja: メールクライアント:

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
ja: 電話番号:

[ctx: Multimedia related application’s category’s name]
en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Image viewer:
ja: 画像ビューア:

en: Music player:
ja: 音楽プレーヤー:

en: Video player:
ja: 動画プレーヤー:

[ctx: Documents related application’s category’s name]
en: Documents
ja: 文書

en: Text editor:
ja: テキストエディタ:

en: PDF viewer:
ja: PDF ビューア:

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
ja: ユーティリティ

en: File manager:
ja: ファイルマネージャ:

en: Terminal emulator:
ja: ターミナルエミュレータ:

en: Archive manager:
ja: アーカイブマネージャ:

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
ja: マップ:
