kcmaccess - en to ja translation catalogue (139 entries)

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
ja: NumLock, CapsLock そして ScrollLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
ja: CapsLock と ScrollLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
ja: NumLock と ScrollLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1 while ScrollLock is active
ja: ScrollLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
ja: NumLock と CapsLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1 while CapsLock is active
ja: CapsLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1 while NumLock is active
ja: NumLock が有効なとき %1 を押す

en: Press %1
ja: %1 を押す

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
ja: Orca のために gsetttings を設定できませんでした: "%1" が失敗しました

en: Error: Could not launch "orca --setup"
ja: エラー: "orca --setup" を起動できませんでした

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
ja: ジェスチャーを使用

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
ja: ジェスチャー実行の確認を求める

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
ja: キーボードへのアクセスを確認

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
ja: タイムアウト遅延を使用する

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
ja: タイムアウトの遅延

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
ja: アクセスにビープ音を使用する

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
ja: システムベルを使う

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
ja: システムベルをカスタマイズ

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
ja: ベルの音声ファイル

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
ja: 音声の代わりに視覚的ベルを使用する

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
ja: ベルが鳴ったときシステムの色を反転させる

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
ja: 視覚的ベルの色

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
ja: 視覚的ベルの持続時間

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
ja: 色覚補正が有効かどうか

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
ja: スティッキーキーを使う

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
ja: スティッキーキーをロック

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
ja: 二つのキーが同時に押されたときスティッキーキーを無効にする

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
ja: スティッキーキーが押されたときビープ音を鳴らす

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
ja: トグルキーのビープ音

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
ja: 修飾キーが押されたとき通知する

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
ja: スローキーを使う

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
ja: キー押し下げの遅延

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
ja: スローキーが押されたときビープ音を鳴らす

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
ja: キー押下が受け付けられたときビープ音を鳴らす

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
ja: キー押下が拒否されたときビープ音を鳴らす

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
ja: バウンスキー (二度打ち防止機能)

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
ja: 二度打ち防止のために入力の間隔を設定

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
ja: バウンスキーイベントが拒否されたときビープ音を鳴らす

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
ja: キーを使用してポインタを移動

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
ja: ポインタ移動の遅延

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
ja: マウス移動のリピート間隔

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
ja: 最大速度に到達するまでの時間

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
ja: 最大速度

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
ja: マウスキーのカーブ

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
ja: スクリーンリーダを有効化

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Cursor is enabled
ja: カーソル振動を有効にするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
ja: 倍率

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
ja: 有効化ショートカット:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
ja: スティッキーキーを有効にするには Shift を5回押す

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
ja: スローキーを有効にするには Shift キーを8秒間押す

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
ja: 次の時間後にスティッキーキーとスローキーをオフにする:

en: %1 min | %1 min
ja[0]: %1 分

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
ja[0]: 分

en: When a shortcut is used:
ja: ショートカットを使用する場合:

en: Display a confirmation dialog
ja: 確認ダイアログを表示

en: Ring the system bell
ja: システムベルを鳴らす

en: Show a notification
ja: 通知を表示

en: Configure Notifications…
ja: 通知を設定...

en: Please choose an audio file
ja: 音声ファイルを選択してください

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
ja: ogg, oga, wav オーディオ ファイル (*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
ja: 音声ベル:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @label]
en: Emits a sound whenever certain keys are pressed
ja: 特定のキーが押されるたびに音を出す

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
ja: カスタムサウンド:

en: Search audio file for the system bell
ja: システムベルとして使用する音声ファイルを検索

en: Button search audio file
ja: 音声ファイル検索ボタン

en: Visual bell:
ja: 視覚的ベル:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @label]
en: Flashes the screen whenever certain keys are pressed
ja: 特定のキーが押されるたびに画面を点滅する

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
ja: 画面の色を反転する

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
ja: 画面の点滅

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
ja: 色

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
ja: 持続時間:

en: %1 ms | %1 ms
ja[0]: %1 ミリ秒

[ctx: short for millisecond(s)]
en: ms | ms
ja[0]: ミリ秒

[ctx: @label]
en: Color blindness correction:
ja: 色覚異常の補正:

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @label]
en: Mode:
ja: モード:

[ctx: @option]
en: Protanopia (red weak)
ja: 1型2色覚 (赤色が弱い)

[ctx: @option]
en: Deuteranopia (green weak)
ja: 2型2色覚 (緑色が弱い)

[ctx: @option]
en: Tritanopia (blue-yellow)
ja: 3型2色覚 (青色が弱い)

[ctx: @label]
en: Intensity:
ja: 強度:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
ja: 軽度

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
ja: 激しい

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Purple
ja: 紫

en: Slow keys:
ja: スローキー:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
ja: キーが受け入れられるまでに、設定された時間までキーを押し続ける必要があります。間違って一度に複数のキーを入力してしまう場合や、目的のキーを最初から押すのが難しい場合に便利です。

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
ja: 遅延:

en: Ring system bell:
ja: システムベルを鳴らす:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
ja: キーが押されたとき(&P)

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
ja: キー押下が受け付けられたとき(&A)

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
ja: キー押下が拒否されたとき(&R)

en: Bounce keys:
ja: バウンスキー (二度打ち防止機能):

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
ja: 同じキーの素早いリピートを無視します。手に震えがあって、1回だけ押すつもりがキーを複数回押してしまう場合に便利です。

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
ja: 遅延:

en: Ring system bell when rejected
ja: キー押下が拒否されたときシステムベルを鳴らす

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
ja: システムベル

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
ja: 修飾キー

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
ja: キーボードフィルタ

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
ja: マウスナビゲーション

en: Activation Shortcuts
ja: 有効化ショートカット

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
ja: スクリーンリーダ

[ctx: Correction for color blindness]
en: Color Blindness Correction
ja: 色覚異常の補正

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
ja: カーソル振動

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
ja: スティッキーキー:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
ja: Ctrl, Shift, Alt, Meta/Super/Windows キーなどの修飾キーは、「位置が固定されている」かのように動作し、キーボードショートカットを入力するときに押し続ける必要がなくなりました。

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
ja: スティッキーキーをロック

[ctx: @info:tooltip]
en: Once locked, the “sticky” state of modifier keys will not be disabled until a keyboard shortcut is finished or until a non-modifier key is pressed.
ja: 一度ロックされると、修飾キーの「固定」状態は、キーボードショートカットが終了するか、修飾キー以外のキーが押されるまで無効になりません。

en: Disable when two keys are held down
ja: 2つのキーが同時に押されたときは無効化

en: Ring system bell when modifier keys are used
ja: 修飾キーが押されたときシステムベルを鳴らす

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
ja: フィードバック:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
ja: ロックキーが押されたときシステムベルを鳴らす

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
ja: ロックキーは Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock です。

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
ja: 修飾キーかロックキーが押されたときに通知を表示

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
ja: 通知を設定...

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
ja: テンキーでカーソルを移動する:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
ja: テンキーの <shortcut>5</shortcut> キーはマウスクリックとして機能します。<shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, <shortcut>8</shortcut> キーは、基本移動 (下、左、右、上) を可能にします。<shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, <shortcut>9</shortcut> キーは、斜め移動を可能にします。

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
ja: 加速の遅延:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
ja: リピート間隔:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
ja: 加速時間:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
ja: 最大速度:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
ja: ポインタの加速:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
ja: Orca スクリーンリーダがインストールされていません

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
ja: インストールしてからこのウィンドウを閉じて、再度開いてください

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
ja: スクリーンリーダを有効にする

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
ja: Orca スクリーンリーダの設定を起動します...

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
ja: カーソルを振動させて見つける:

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
ja: 倍率:

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
ja: 通常

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
ja: 大
