kcmsmserver - en to id translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
id: Konfirmasi keluar log

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
id: Opsi baku meninggalkan

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
id: Saat masuk log

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
id: Aplikasi yang dekecualikan dari sesi:

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
id: Sistem harus dinyalakan ulang sebelum penyimpanan sesi manual menjadi aktif.

en: Restart
id: Nyalakan ulang

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
id: Gagal meminta penyalaan ulang untuk pengesetan firmware: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
id: Di kemudian nanti komputer dinyalakan ulang, itu akan memasuki layar pengesetan UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
id: Di kemudian nanti komputer dinyalakan ulang, itu akan memasuki layar pengesetan firmware.

en: Restart Now
id: Nyalakan Ulang Sekarang

[ctx: @title:group]
en: General
id: Umum

[ctx: @label beginning of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: Ask for confirmation:
id: Tanya untuk konfirmasi:

[ctx: @option:check end of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: On shutdown, restart, and logout
id: Saat mematikan, menyalakan ulang, dan keluar log

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
id: Pulihkan Sesi

en: On login, launch apps that were open:
id: Saat masuk log, luncurkan aplikasi yang kebuka:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
id: Saat keluar log terakhir

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
id: Ketika sesi yang disimpan secara manual

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
id: Sebuah tombol <interface>Simpan Sesi</interface> akan muncul di menu <interface>Peluncur Aplikasi</interface>. Ketika Anda mengekliknya, Plasma akan mengingat aplikasi yang dibuka dan memulihkannya pada saat masuk log dikemudian nanti. Mengekliknya kembali untuk mengganti set aplikasi diingat.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
id: Mulai dengan sesi kosong

en: Ignored applications:
id: Aplikasi yang diabaikan:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
id: Tulis nama-nama aplikasi yang dapat dieksekusi di sini (dipisahkan dengan koma atau titik dua, contohnya 'xterm:konsole' atau 'xterm,konsole') untuk mencegah mereka dari auto memulai bersama dengan aplikasi yang dipulihkan pada sesi lainnya.

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
id: Sesudah penyalaan ulang selanjutnya:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
id: Masuk layar pengesetan UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
id: Masuk layar pengesetan firmware
