plasma-desktop - en to ia translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
ia: Quanto menses de historia de activitate mantene

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
ia: Qual datos mentene in le historia de activitate

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
ia: Lista de applicatone cuje chronologia de activitate a salveguardar

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
ia: Lista de applicatone cuje chronologia de activitate non a salveguardar

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
ia: Per sempre

en: Forget the last hour
ia: Oblida le ultime hora

en: Forget the last two hours
ia: Oblida le ultime duo horas

en: Forget a day
ia: Oblida un die

en: Forget everything
ia: Oblida toto

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
ia[0]:  mense
ia[1]: menses

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
ia: Per

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
ia: Nettate le historia de activitate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
ia: Mantene historia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
ia: Netta chronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
ia: Pro omne app&licationes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
ia: &Non memora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
ia: Solme&nte pro applicationes specificate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
ia: Memora documentos aperite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
ia: Applicationes de lista negre non sur le lista
