KDE 4.1 - en to hu translation catalogue (25 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
hu: Dátum és idő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
hu: A dátum és az &idő automatikus beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
hu: I&dőkiszolgáló:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
hu: Itt lehet módosítani a rendszerdátum év, hónap és nap mezőjét.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
hu: Időzóna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
hu: A helyi időzóna megváltoztatásához válassza ki földrajzi helyét a listából.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
hu: A jelenleg beállított időzóna:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KTreeWidgetSearchLine, tzonesearch)
en: Search…
hu: Keresés…

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
hu: Nem található NTP-segédprogram. Telepítse az „ntpdate” vagy „rdate” alkalmazást a dátum és idő atuomatikus frissítésének bekapcsolásához.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
hu: Itt lehet átállítani a rendszeridőt. Kattintson az óra, perc vagy másodperc mezőkre az értékek megváltoztatásához és írja be az új értéket, vagy használja a fel/le gombokat.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
hu: A jelenleg beállított időzóna: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
hu: A jelenleg beállított időzóna: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
hu: Nyilvános időkiszolgáló (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
hu: Nem sikerült elérni ezt az időszolgáltatót: %1.

en: Can not set date.
hu: Nem sikerült beállítani a dátumot.

en: Error setting new time zone.
hu: Nem sikerült beállítani az új időzónát.

en: Time zone Error
hu: Időzóna-hiba

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
hu: <h1>Dátum és idő</h1> Ebben a modulban lehet beállítani a rendszer dátumát és idejét. Ez a beállítás a rendszer összes felhasználóját érinti, ezért csak akkor lehet az átállítást végrehajtani, ha rendszergazdaként indította a Rendszerbeállításokat. Ha nem rendelkezik rendszergazdai jelszóval, akkor kérjen meg egy ilyen jogosultságú személyt a módosítás elvégzésére.

[ctx: Define an area in the time zone, like a town area]
en: Area
hu: Terület

[ctx: Time zone]
en: Region
hu: Megye/régió

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
hu: Nem sikerült hitelesíteni/végrehajtani a műveletet: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
hu: Nem lehet módosítani az NTP beállításokat

en: Unable to set current time
hu: Nem lehet beállítani a jelenlegi időt

en: Unable to set timezone
hu: Nem lehet beállítani az időzónát
