KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
hu: Kijelentkezés megerősítése

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
hu: Alapértelmezett kilépési mód

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
hu: Bejelentkezéskor

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
hu: Az állapotkezelésből kizárandó alkalmazások:

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
hu: A rendszert újra kell indítani, mielőtt a kézi munkamenetmentés aktívvá válik.

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
hu: Nem sikerült az újraindítás a firmware telepítéshez: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
hu: A számítógép következő újraindításakor az UEFI-beállító képernyőre kerül.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
hu: A számítógép következő újraindításakor a firmware-beállító képernyőre kerül.

en: Restart Now
hu: Újraindítás most

[ctx: @title:group]
en: General
hu: Általános

[ctx: @label beginning of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: Ask for confirmation:
hu: Megerősítés kérése:

[ctx: @option:check end of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: On shutdown, restart, and logout
hu: Leállításkor, újraindításkor és kijelentkezéskor

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
hu: Munkamenet-visszaállítás

en: On login, launch apps that were open:
hu: Azon alkalmazások indítása bejelentkezéskor:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
hu: A legutolsó kijelentkezéskor megnyitva voltak

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
hu: A munkamenet kézi mentésekor megnyitva voltak

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
hu: A <interface>Munkamenet mentése</interface> gomb megjelenik az <interface>Alkalmazásindító</interface> menüben. Ha rákattint, a Plasma megjegyzi a megnyitott alkalmazásokat, és visszaállítja azokat a következő bejelentkezéskor. Kattintson rá ismét a megjegyzett alkalmazások listájának cseréjéhez.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
hu: Indítás üres munkamenettel

en: Ignored applications:
hu: Mellőzött alkalmazások:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
hu: Ide írja az alkalmazások végrehajtható állományainak neveit (vesszővel vagy kettősponttal elválasztva, például például „xterm:konsole” vagy „xterm,konsole”), hogy megakadályozza azok automatikus elindulását a munkamenet visszaállításakor.

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
hu: Következő újraindításkor:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
hu: Belépés az UEFI-beállító képernyőre

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
hu: Belépés a firmware-beállító képernyőre
