kaccess - en to hsb translation catalogue (69 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta za wulkopisanje je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Shift key is now active.
hsb: Tasta za wulkopisanje je nětko aktiwna.

en: The Shift key is now inactive.
hsb: Tasta za wulkopisanje je nětko njeaktiwna.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Strg' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Control key is now active.
hsb: Tasta 'Strg' je nětko aktiwna.

en: The Control key is now inactive.
hsb: Tasta 'Strg' je nětko njeaktiwna.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Alt' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Alt key is now active.
hsb: Tasta 'Alt' je nětko aktiwna.

en: The Alt key is now inactive.
hsb: Tasta 'Alt' je nětko njeaktiwna.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Win' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Win key is now active.
hsb: Tasta 'Win' je nětko aktiwna.

en: The Win key is now inactive.
hsb: Tasta 'Win' je nětko njeaktiwna.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Meta' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Meta key is now active.
hsb: Tasta 'Meta' je nětko aktiwna.

en: The Meta key is now inactive.
hsb: Tasta 'Meta' je nětko njeaktiwna.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Super' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Super key is now active.
hsb: Tasta 'Super' je nětko aktiwna.

en: The Super key is now inactive.
hsb: Tasta 'Super' je nětko njeaktiwna.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Hyper' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Hyper key is now active.
hsb: Tasta 'Hyper' je nětko aktiwna.

en: The Hyper key is now inactive.
hsb: Tasta 'Hyper' je nětko njeaktiwna.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
hsb: Tasta 'Alt Gr' je zamknjena a je nětko aktiwna za wšitke slědowace tasty.

en: The Alt Graph key is now active.
hsb: Tasta 'Alt Gr' je nětko aktiwna.

en: The Alt Graph key is now inactive.
hsb: Tasta 'Alt Gr' je nětko njeaktiwna.

en: The Num Lock key has been activated.
hsb: Tasta 'Num' je nětko aktiwna.

en: The Num Lock key is now inactive.
hsb: Tasta 'Num' je nětko njeaktiwna.

en: The Caps Lock key has been activated.
hsb: Tasta za stajne wulkopisanje je nětko aktiwna.

en: The Caps Lock key is now inactive.
hsb: Tasta za stajne wulkopisanje je nětko njeaktiwna.

en: The Scroll Lock key has been activated.
hsb: Tasta 'Rol' je nětko aktiwna.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
hsb: Tasta 'Rol' je nětko njeaktiwna.

en: AltGraph
hsb: AltGr

en: Warning
hsb: Kedźbu

en: &When a gesture was used:
hsb: &Reakcija na gestu:

en: Change Settings Without Asking
hsb: Nastajenja bjez prašenja změnić

en: Show This Confirmation Dialog
hsb: Tutón dialog za wobkrućenje pokazać

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
hsb: Wšitke AccessX-wěcy a gesty wupinać

en: Slow keys
hsb: Pomałe tasty

en: Bounce keys
hsb: Skakate tasty

en: Sticky keys
hsb: Lěpjate tasty

en: Mouse keys
hsb: Myšace knefle

en: Do you really want to deactivate "%1"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" wupinać?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" a "%2" wupinać?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1", "%2", a "%3" wupinać?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1", "%2", "%3" a "%4" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" zaswěćić?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" zaswěćić a "%2" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" zaswěćić a "%2" a "%3" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" zaswěćić a "%2", "%3" a "%4" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" a "%2" zaswěćić?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" a "%2" zaswěćić a "%3" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1" a "%2" zaswěćić a "%3" a "%4" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1", "%2" a "%3" zaswěćić?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1", "%2" a "%3" zaswěćić a "%4" wupinać?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
hsb: Chceće woprawdźe "%1", "%2", "%3" a "%4" zaswěćić?

en: An application has requested to change this setting.
hsb: Program chce tute nastajenje změnić.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
hsb: Sće tastu za wulkopisanje wosom sekundow tłóčili, abo program chce tute nastajenje změnić.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
hsb: Sće tastu za wulkopisanje pjeć raz zasobu stłóčili, abo program chce tute nastajenje změnić.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
hsb: Sće %1 stłóčili, abo program chce tute nastajenje změnić.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
hsb: Program chce tute nastajenje změnić, abo sće kombinaciju gestow wužiwali.

en: An application has requested to change these settings.
hsb: Program chce tute nastajenje změnić.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
hsb: Pomałe tasty su nětko zaswěćene. Wotnětka dyrbi so kóžda tasta wěsty čas tłóčić, prjedy hač kompjuter na nju reaguje.

en: Slow keys has been disabled.
hsb: Pomałe tasty su wupinane.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
hsb: Skakate tasty su nětko zaswěćene. Wotnětka budźe kóžda tasta wěsty čas blokowana, po tym zo je so stłóčiła.

en: Bounce keys has been disabled.
hsb: Skakate tasty su wupinane.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
hsb: Lěpjate tasty su nětko zaswěćene. Wotnětka skutkuje modifikowaca tasta (wulkopisanje, strg, alt etc.) stajnje dale, po tym zo je so stłóčiła.

en: Sticky keys has been disabled.
hsb: Lěpjate tasty su wupinane.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
hsb: Myšace tasty su nětko zaswěćene. Wotnětka móžeće tasty na čisłowym dźělu tastatury za wodźenje myše wužiwać.

en: Mouse keys has been disabled.
hsb: Myšace tasty su wupinane.

en: Author
hsb: Awtor
