kcminput - en to he translation catalogue (40 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
he: תשאול התקן הפלט נכשל. נא לפתוח את מודול ההגדרות הזה מחדש.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
he: שגיאה משמעותית בקריאת פרטי התקן יסודיים של %1.

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
he: שגיאה בטעינת ערכים. יש מידע נוסף ביומנים. נא להפעיל את מודול ההגדרות הזה מחדש.

en: No pointer device found. Connect now.
he: לא נמצא התקן הצבעה. יש לחבר כעת.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
he: אי אפשר לשמור את כל השינויים. יש מידע נוסף ביומן. נא להפעיל את מודול הגדרות זה מחדש ולנסות שוב.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
he: שגיאה בטעינת ערכי ברירת המחדל. הגדרת אפשרויות מסוימות לברירות המחדל שלהן נכשלה,

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
he: שגיאה בהוספת התקן מחובר חדש. נא לחבר אותו מחדש ולהפעיל את מודול ההגדרות הזה מחדש.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
he: התקן הצבעה מנותק. חלונית ההגדרות שלו נסגרה.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
he: התקן הצבעה מנותק. לא נמצאו התקנים אחרים.

[ctx: @title]
en: Extra Mouse Buttons
he: כפתורים נוספים בעכבר

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
he: כפתור נוסף %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
he: נא ללחוץ על כפתור העכבר להוספת צירוף מקשים

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
he: נא למלא את צירוף המקשרים החדש עבור %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
he: נא ללחוץ על כפתור בעכבר

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
he: הוספת צירוף מקשים…

[ctx: @action:button]
en: Configure Extra Buttons…
he: הגדרת כפתורים נוספים…

en: Device:
he: התקן:

en: General:
he: כללי:

en: Device enabled
he: התקן פעיל

en: Accept input through this device.
he: קבלת קלט דרך ההתקן הזה.

en: Left-handed mode
he: מצב &שמאליים

en: Swap left and right buttons.
he: החלפה בין הכפתורים השמאלי והימני.

[ctx: @option:check]
en: Press left and right buttons for middle-click
he: לחיצה על הכפתורים השמאלי והימני תייצר לחיצה אמצעית

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing the left and right button simultaneously acts as middle-click.
he: לחיצה על הכפתורים השמאלי והימני בו־זמנית מתנהגת כמו לחיצה אמצעית.

[ctx: @info:tooltip from ContextualHelpButton]
en: Activating this setting increases click latency by 50ms. The extra delay is needed to correctly detect simultaneous left and right button presses.
he: הפעלת ההגדרה הזאת מגבירה את עיכוב הלחיצה ב־50 מילישניות. העיכוב הנוסף הזה נחוץ כדי לזהות בצורה נכונה לחיצות מקביליות על הכפתור השמאלי והימני יחד.

en: Pointer speed:
he: מהירות מצביע:

en: Pointer acceleration:
he: האצת מצביע:

en: None
he: ללא

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
he: הסמן זז את אותו המרחק כמו תנועת העכבר.

en: Standard
he: רגיל

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
he: הסמן מטייל מרחק שתלוי במהירות תנועת העכבר.

en: Scrolling speed:
he: מהירות גלילה:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
he: איטית יותר

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
he: מהירה יותר

en: Scrolling:
he: גלילה:

en: Invert scroll direction
he: היפוך כיוון הגלילה

en: Touchscreen-like scrolling.
he: גלילה כמו מסך מגע.

en: Press middle button and move mouse to scroll
he: לחיצה על הכפתור האמצעי והזזת העכבר תגלול

en: Scrolling with the mouse while the middle button is pressed.
he: גלילה עם העכבר תוך לחיצה על הכפתור האמצעי.
