kcmsmserver - en to he translation catalogue (25 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
he: אישור יציאה

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
he: אפשרות עזיבה כברירת מחדל

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
he: עם הכניסה

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
he: יישומים שיוחרגו מההפעלה

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
he: יש להפעיל את המערכת מחדש לפני ששמירת הפעלות ידנית תהיה פעילה.

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
he: בקשת הפעלה מחדש להגדרת הקושחה נכשלה: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
he: בפעם הבאה שהמחשב יופעל מחדש, הוא ייכנס למסך הגדרות ה־UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
he: בפעם הבאה שהמחשב יופעל מחדש, הוא ייכנס למסך הגדרות הקושלה.

en: Restart Now
he: הפעלה מחדש כעת

[ctx: @title:group]
en: General
he: כללי

[ctx: @label beginning of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: Ask for confirmation:
he: בקשת אישור:

[ctx: @option:check end of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: On shutdown, restart, and logout
he: עם כיבוי, הפעלה מחדש או יציאה

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
he: שחזור הפעלה

en: On login, launch apps that were open:
he: עם הכניסה, להפעיל את היישומים שהיו פתוחים:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
he: ביציאה הקודמת

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
he: כאשר ההפעלה נשמרה ידנית

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
he: כפתור <interface>שמירת הפעלה</interface> יופיע בתפריט <interface>משגר היישומים</interface>. לחיצה עליו תגרום לפלזמה לזכור את היישומים שהיו פתוחים ולשחזר אותם עם הכניסה הבאה למערכת. לחיצה עליו שוב תחליף את ערכת היישומים שייזכרו.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
he: עלייה עם הפעלה ריקה

en: Ignored applications:
he: יישומים בהתעלמות:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
he: יש לכתוב את שמות קובצי ההפעלה של היישומים כאן (מופרדים בפסיקים או נקודתיים, למשל: ‚xterm:konsole’ או ‚xterm,konsole’) כדי למנוע מהם להיטען אוטומטית יחד עם יישומים אחרים שמשוחזרים עם ההפעלה.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
he: קושחה

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
he: אחרי ההפעלה הבאה מחדש:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
he: כניסה למסך הגדרות UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
he: כניסה למסך הגדרות קושחה
