kaccess - en to he translation catalogue (74 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Shift ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Shift key is now active.
he: מקש ה־Shift פעיל עכשיו.

en: The Shift key is now inactive.
he: מקש ה־Shift לא פעיל עכשיו.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Control ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Control key is now active.
he: מקש ה־Control פעיל עכשיו.

en: The Control key is now inactive.
he: מקש ה־Control לא פעיל עכשיו.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Alt ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Alt key is now active.
he: מקש ה־Alt פעיל עכשיו.

en: The Alt key is now inactive.
he: מקש ה־Alt לא פעיל עכשיו.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Win ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Win key is now active.
he: מקש ה־Win פעיל עכשיו.

en: The Win key is now inactive.
he: מקש ה־Win לא פעיל עכשיו.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Meta ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Meta key is now active.
he: מקש ה־Meta פעיל עכשיו.

en: The Meta key is now inactive.
he: מקש ה־Meta לא פעיל עכשיו.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Super ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Super key is now active.
he: מקש ה־Super פעיל עכשיו.

en: The Super key is now inactive.
he: מקש ה־Super לא פעיל עכשיו.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Hyper ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Hyper key is now active.
he: מקש ה־Hyper פעיל עכשיו.

en: The Hyper key is now inactive.
he: מקש ה־Hyper לא פעיל עכשיו.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
he: מקש ה־Alt Graph ננעל ועכשיו פעיל לכל לחיצות המקשים הבאות.

en: The Alt Graph key is now active.
he: מקש ה־Alt Gr פעיל עכשיו.

en: The Alt Graph key is now inactive.
he: מקש ה־Alt Gr לא פעיל עכשיו.

en: The Num Lock key has been activated.
he: מקש ה־Num Lock הופעל.

en: The Num Lock key is now inactive.
he: מקש ה־Num Lock כובה.

en: The Caps Lock key has been activated.
he: מקש ה־Caps Lock הופעל.

en: The Caps Lock key is now inactive.
he: מקש ה־Caps Lock כובה.

en: The Scroll Lock key has been activated.
he: מקש ה־Scroll Lock הופעל.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
he: מקש ה־Scroll Lock כובה.

en: Toggle Screen Reader On and Off
he: שינוי מצב קורא המסך

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
he: נגישות

en: Warning
he: אזהרה

en: &When a gesture was used:
he: &כאשר הוקלד קיצור מקשים:

en: Change Settings Without Asking
he: שינוי הגדרות מבלי לשאול

en: Show This Confirmation Dialog
he: הצגת בקשת אישור זו

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
he: ביטול כל האפשרויות וקיצורי המקשים של AccessX

en: Slow keys
he: מקשים איטיים

en: Bounce keys
he: מקשים חוזרים

en: Sticky keys
he: מקשים דביקים

en: Mouse keys
he: מקשי עכבר

en: Do you really want to deactivate "%1"?
he: להשבית את „%1”?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
he: להשבית את „%1” ואת „%2”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
he: להשבית את „%1”, „%2” ואת „%3”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
he: להשבית את „%1”, „%2”, „%3” ואת „%4”?

en: Do you really want to activate "%1"?
he: להפעיל את „%1”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
he: להפעיל את „%1” ולהשבית את „%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
he: להפעיל את „%1” ולהשבית את „%2” ואת „%3”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
he: להפעיל את „%1” ולהשבית את „%2”, „%3” ואת „%4”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
he: להפעיל את „%1” וגם את „%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
he: להפעיל את „%1” ואת „%2” ולהשבית את „%3”?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
he: להפעיל את „%1” ואת „%2” ולהשבית את „%3” ואת „%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
he: להפעיל את „%1”, „%2” ואת „%3”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
he: להפעיל את „%1”, „%2” ואת „%3” ולהשבית את „%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
he: להפעיל את „%1”, „%2”, „%3” ואת „%4”?

en: An application has requested to change this setting.
he: יישום כלשהו ביקש לשנות הגדרה זו.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
he: החזקת את מקש ה־Shift לחוץ במשך 8 שניות או שיישום כלשהו ביקש לשנות הגדרה זו.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
he: הקשת על מקש ה־Shift חמש פעמים ברציפות או שיישום כלשהו ביקש לשנות הגדרה זו.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
he: הקשת %1 או שיישום כלשהו ביקש לשנות הגדרה זו.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
he: יישום כלשהו ביקש לשנות הגדרות אלו או שהקשת על צירוף מקשים כלשהו.

en: An application has requested to change these settings.
he: יישום כלשהו ביקש לשנות הגדרות אלו.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
he: הגדרות AccessX אלו נצרכות עבור משתמשים מסוימים עם מגבלות תנועה ויכולות להיות מוגדרות במרכז הבקרה של KDE. אפשר גם להפעיל ולכבות אותן באמצעות קיצורי המקלדת התקניים.
    
    אם אין לך צורך בהן אפשר לבחור ב„ביטול כל האפשרויות וקיצורי המקשים של AccessX”.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
he: מקשים אטיים הופעלו. מעכשיו הלאה, יש ללחוץ על כל מקש זמן מסוים לפני שהוא מתקבל.

en: Slow keys has been disabled.
he: מקשים אטיים הושבתו.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
he: מקשים חוזרים הופעלו. מעכשיו הלאה, כל מקש ייחסם לזמן מסוים לאחר שהיה בשימוש.

en: Bounce keys has been disabled.
he: מקשים חוזרים הושבתו.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
he: אפשרות המקשים הדביקים פעילה כעת. מעתה מקשים כדוגמת Shift,‏ Ctrl,‏ Alt וכו׳ יתפקדו כלחוצים, גם לאחר הפסקת הלחיצה עליהם.

en: Sticky keys has been disabled.
he: מקשים דביקים הושבתו.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
he: מקשי עכבר הופעלו. מעכשיו והלאה, אפשר להשתמש בלוח המספרים של המקלדת כדי לשלוט בעכבר.

en: Mouse keys has been disabled.
he: מקשי עכבר הושבתו.

en: Accessibility
he: נגישות

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
he: (c) 2000, מתיאס הולצר-קלופּפל

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
he: מתיאס הולצר-קלופּפל

en: Author
he: יוצר
