kcmkeyboard - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
fr: Changeur de disposition de clavier

en: Switch to Next Keyboard Layout
fr: Passer à la disposition de clavier suivante

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
fr: Basculer vers la dernière disposition de clavier

en: Switch keyboard layout to %1
fr: Passer à la disposition de clavier %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
fr: Aperçu du clavier

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
fr: Affichage de la disposition de clavier

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
fr: Impossible de charger l'agencement du clavier. Ceci indique souvent que le modèle sélectionné ne prend pas en charge une disposition spécifique ou une variante de disposition. Ce problème se présentera aussi quand vous essayez d'utiliser une combinaison de modèle, une disposition et une variante.
    L'affichage des aperçus des dispositions définies en dehors du dossier « xkb » de votre système n'est pas prise en charge et déclenche également ce message. Celles-ci pourraient encore fonctionner correctement si appliqué.

[ctx: @title]
en: Key Bindings
fr: Associations de touches

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
fr: Configurer les options du clavier

[ctx: @action:button]
en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
fr: Réinitialiser les options sélectionnées pour ce groupe

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
fr: Réinitialiser les options sélectionnées pour ce groupe

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
fr: Ajouter une disposition

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
fr: Nom court de disposition

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
fr: Le nom abrégé de la disposition sélectionnée, qui sera affiché dans la barre d'état système. Vous pouvez modifier ce paramètre vous-même.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
fr: Raccourci :

[ctx: @action:button]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
fr: Configurer le basculement…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
fr: Configurer le basculement

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
fr: Associations de touches

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
fr: Associations de touches

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
fr: Ajouter...

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
fr: Ajouter une disposition

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
fr: Activer

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
fr: Configurer les dispositions

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
fr: Modèle :

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
fr: Verrouillage numérique au démarrage :

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
fr: Activer

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
fr: Désactiver

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
fr: Laisser en l'état

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
fr: Répétition des touches :

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
fr: Répétition des touches

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
fr: Délai :

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
fr: Retard de répétition de touche %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
fr: Vitesse :

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
fr: Vitesse %1 de répétition des touches

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
fr: %1 répétitions / s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
fr: répétitions / s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
fr: Zone de test :

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
fr: Saisir ici pour tester les configurations

[ctx: @title:view]
en: Layouts
fr: Dispositions

[ctx: @action:button]
en: Move Up
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
fr: Déplacer la disposition %1 vers le haut

[ctx: @action:button]
en: Move Down
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
fr: Déplacer la disposition %1 vers le bas

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: @action:button]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
fr: Supprimer la disposition %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
fr: Dispositions en provision :

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
fr: Nombre de dispositions principales additionnelles

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
fr: Dispositions principales

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
fr: Vous pouvez disposer jusqu'à 4 dispositions principales, toutes les autres dispositions sont additionnelles. Ces dispositions additionnelles ne sont pas incluses lorsque vous parcourez les dispositions. Cependant, elles sont accessibles grâce à l'applet d'indicateur de clavier ou en définissant un raccourci personnalisé.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
fr: Modifier un raccourci de disposition :

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
fr: ou

[ctx: @title]
en: Configure Switching
fr: Configurer le basculement

[ctx: @title:group]
en: Behavior
fr: Comportement

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
fr: Effets de basculement de dispositions :

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
fr: Toutes les fenêtres

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
fr: Toutes les fenêtres du bureau courant

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
fr: Toutes les fenêtres de l'application courante

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
fr: Uniquement la fenêtre courante

[ctx: @label:checkbox]
en: Show notification on layout change
fr: Afficher une notification suite à une modification de disposition

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
fr: Modifier une disposition :

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
fr: Basculer vers la dernière disposition utilisée :

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
fr: Anciens raccourcis

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
fr: Les anciens raccourcis pour le système X11 permettent un contrôle plus fin des raccourcis  uniquementavec modificateur. Ils ont une meilleure prise en charge avec le système X11 dans les cas de bord. Ils peuvent également être utilisés sur Wayland.<nl/><nl/>La configuration de ces raccourcis vous mènera à la page « Association de touches ».

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
fr: Symboles alternatifs :

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
fr: Les touches de modification peuvent être utilisées pour saisir des caractères, des symboles et des marques diacritiques supplémentaires.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
fr[0]: %1 raccourci
fr[1]: %1 raccourcis

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
fr: Aucun
