kcmcomponentchooser - en to fr translation catalogue (37 entries)

en: Other…
fr: Autre...

en: Select default archive manager
fr: Sélectionner votre gestionnaire d'archive par défaut

en: Select default browser
fr: Sélectionner le navigateur par défaut

en: Select default e-mail client
fr: Sélectionner votre client de messagerie électronique par défaut

en: Select default file manager
fr: Sélectionner votre gestionnaire de fichiers par défaut

en: Select default map
fr: Sélectionner la carte par défaut

en: Select default image viewer
fr: Sélectionner un afficheur d'images par défaut

en: Select default music player
fr: Sélectionner le lecteur de musique par défaut

en: Select default PDF viewer
fr: Sélectionner l'afficheur de fichiers « PDF » par défaut

en: Select default dialer application
fr: Sélectionnez l'application par défaut de numérotation

en: Select default terminal emulator
fr: Sélectionner votre émulateur de terminal par défaut

en: Select default text editor
fr: Sélectionner l'éditeur de texte par défaut

en: Select default video player
fr: Sélectionner le lecteur de vidéo par défaut

en: Details
fr: Détails

en: This application can also open these file types:
fr: Cette application peut aussi ouvrir ces types de fichiers :

[ctx: @label %1 is a MIME type and %2 is an application name]
en: %1 (Currently opens in %2)
fr: %1 (Actuellement ouvert dans %2)

[ctx: @action:button %1 is an application name]
en: Open All in %1
fr: Tout ouvrir dans %1

en: This application does not advertise support for the following file types, but may be able to open them anyway:
fr: Cette application n'annonce pas la prise en charge pour les types de fichiers suivants mais elle en est malgré tout capable :

[ctx: @action:button]
en: Force All to Open in %1
fr: Forcer toutes les ouvertures dans %1

en: Configure Manually…
fr: Configurer manuellement...

en: ’%1’ seems to not support the following mimetypes associated with this kind of application: %2
fr: « %1 » ne semble pas prendre en charge les types « MIME » suivants associés à ce type d'application : %2

[ctx: @info:status]
en: This application may not be able to open all file types.
fr: Il est possible que cette application ne puisse pas ouvrir ces types de fichiers.

[ctx: @action:button]
en: View Details
fr: Afficher les détails

en: Web browser:
fr: Navigateur Internet :

en: Email client:
fr: Client de courrier électronique :

[ctx: Default phone app]
en: Phone Numbers:
fr: Numéros de téléphone :

[ctx: Multimedia related application’s category’s name]
en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Image viewer:
fr: Afficheur d'images :

en: Music player:
fr: Lecteur de musique :

en: Video player:
fr: Lecteur de vidéo :

en: Text editor:
fr: Éditeur de texte :

en: PDF viewer:
fr: Afficheur de fichier « PDF » :

[ctx: Utilities related application’s category’s name]
en: Utilities
fr: Utilitaires

en: File manager:
fr: Gestionnaire de fichiers :

en: Terminal emulator:
fr: Émulateur de terminal :

en: Archive manager:
fr: Gestionnaire d'archives :

[ctx: Map related application’s category’s name]
en: Map:
fr: Carte :
