plasma-desktop - en to el translation catalogue (66 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
el: Ανενεργό

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
el: Κανένα

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
el: Αριστερό κουμπί ποντικιού

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
el: Δεξί κουμπί ποντικιού

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
el: Μεσαίο κουμπί ποντικιού

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
el: Οριζόμενο από την εφαρμογή

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Portrait
el: Πορτρέτο

en: Landscape
el: Τοπίο

en: Inverted Portrait
el: Αντεστραμμένο πορτρέτο

en: Inverted Landscape
el: Αντεστραμμένο τοπίο

en: Follow the Current Screen
el: Ακολούθηση της τρέχουσας οθόνης

en: All Screens
el: Όλες οι οθόνες

en: Fit to Screen
el: Προσαρμογή στην οθόνη

en: Keep Aspect Ratio and Fit Within Screen
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων και προσαρμογή εντός οθόνης

en: Map to Portion of Screen
el: Χάρτης σε τμήμα της οθόνης

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
el: Επιλογή ενέργειας κουμπιού

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
el: Επιλογή της ενέργειας που θα εκτελεστεί όταν πατήσετε το %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
el: Αναβολή στην εφαρμογή

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
el: Αποστολή πλήκτρου πληκτρολογίου

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
el: Αποστολή κλικ κουμπιού ποντικιού

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
el: Να μην γίνει τίποτα

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
el: Αυτό το κουμπί tablet προωθείται στην εστιασμένη εφαρμογή, η οποία μπορεί να αποφασίσει πώς θα το χειριστεί.

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
el: Αριστερό κλικ

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
el: Μεσαίο κλικ

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
el: Δεξί κλικ

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
el: Αυτό το κουμπί είναι ανενεργό και δεν θα κάνει τίποτα.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
el: Βαθμονόμηση στυλό

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
el: Η βαθμονόμηση έχει ολοκληρωθεί και αποθηκευτεί.<nl/><nl/>Τελειοποιήστε περαιτέρω τη βαθμονόμηση ή κλείστε το παράθυρο.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.<nl/><nl/>Aim for the point where the stylus tip lands, and ignore the cursor position on the screen.
el: Πατήστε το κέντρο κάθε στόχου.<nl/><nl/>Στοχεύστε στο σημείο όπου προσγειώνεται η άκρη της γραφίδας και αγνοήστε τη θέση του δρομέα στην οθόνη.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
el: Βελτίωση υπάρχουσας βαθμονόμησης

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
el: Βαθμονόμηση από την αρχή

[ctx: @action:button]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @action:button]
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: No drawing tablets found
el: Δεν βρέθηκαν tablets σχεδίασης

en: Connect a drawing tablet
el: Συνδέστε ένα tablet σχεδίασης

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
el: Δοκιμή tablet…

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
el: Συσκευή:

en: Map to screen:
el: Χαρτογράφηση στην οθόνη:

en: Orientation:
el: Προσανατολισμός:

en: Not Supported
el: Δεν υποστηρίζεται

en: Left-handed mode:
el: Λειτουργία αριστερόχειρα:

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
el: Προσαρμόζει τη συσκευή για αριστερόχειρες χρήστες. Τα αποτελέσματα ποικίλλουν ανάλογα με τη συσκευή, αλλά συχνά αντιστρέφει τη λειτουργία των κουμπιών του πεδίου, ώστε το tablet να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανάποδα.

en: Mapped Area:
el: Χαρτογραφημένη περιοχή:

en: Resize the tablet area
el: Αλλαγή μεγέθους περιοχής tablet

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
el: Κλείδωμα αναλογίας διαστάσεων

en: Pen button 1:
el: Κουμπί στυλό 1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 1']
en: pen button 1
el: κουμπί στυλό 1

en: Pen button 2:
el: Κουμπί στυλό 2:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 2']
en: pen button 2
el: κουμπί στυλό 2

en: Pen button 3:
el: Κουμπί στυλό 3:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button 3']
en: pen button 3
el: κουμπί στυλό 3

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
el: Βαθμονόμηση σε εξέλιξη

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
el: Βαθμονόμηση

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
el: Η βαθμονόμηση δεν υποστηρίζεται

[ctx: @info:tooltip]
en: Calibration across multiple screens is not supported.
el: Η βαθμονόμηση σε πολλαπλές οθόνες δεν υποστηρίζεται.

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
el: Επιφάνεια:

en: None
el: Κανένα

en: Pad button %1:
el: Κουμπί επιφάνειας %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
el: κουμπί επιφάνειας %1

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
el: Δοκιμαστής Tablet

en: Stylus press X=%1 Y=%2
el: Πάτημα γραφίδας X=%1 Y=%2

en: Stylus release X=%1 Y=%2
el: Απελευθέρωση γραφίδας X=%1 Y=%2

en: Stylus move X=%1 Y=%2
el: Κίνηση γραφίδας X=%1 Y=%2

en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
el: ## Υπόμνημα:
    # X, Y - συντεταγμένες συμβάντος

[ctx: Clear the event log]
en: Clear
el: Εκκαθάριση
