plasma-desktop - en to el translation catalogue (67 entries)

[ctx: @title:group Launch app]
en: Launch
el: Εκκίνηση

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση συντόμευσης %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη του %1, φαίνεται ότι δεν έχει ενέργειες.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
el: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με την υπηρεσία καθολικών συντομεύσεων

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
el: Αποτυχία επικοινωνίας με τον δαίμονα καθολικών συντομεύσεων

[ctx: @info %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to the common %2 action <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Re-assign it to %4?
el: Η συντόμευση <shortcut>%1</shortcut> συγκρούεται με την κοινή ενέργεια %2 <interface>%3</interface>.<nl/><nl/>Επαναδήλωση της στο %4;

[ctx: @info]
en: Shortcut <shortcut>%1</shortcut> is already assigned to action <interface>%2</interface> of <application>%3</application>.<nl/><nl/>Reassign it to action <interface>%4</interface> of <application>%5</application>?
el: Η συντόμευση <shortcut>%1</shortcut> συγκρούεται με την ενέργεια <interface>%2</interface> του <application>%3</application>.<nl/><nl/> Επαναδήλωση στην ενέργεια <interface>%4</interface> του <application>%5</application>;

[ctx: @title:window]
en: Resolve Shortcut Conflict
el: Επίλυση σύγκρουσης συντομεύσεων

[ctx: @action:button]
en: Reassign
el: Επανεκχώρηση

en: File
el: Αρχείο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: View
el: Προβολή

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Help
el: Βοήθεια

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Commands
el: Εντολές

en: System Services
el: Υπηρεσίες συστήματος

en: Common Actions
el: Κοινές ενέργειες

[ctx: @action:button Import shortcut scheme]
en: Import…
el: Εισαγωγή…

[ctx: @action:button]
en: Cancel Export
el: Ακύρωση εξαγωγής

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export…
el: Εξαγωγή…

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
el: Αδυναμία εξαγωγής σχεδίου ενώ υπάρχουν μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
el: Επιλογή των παρακάτω εξαρτημάτων που πρέπει να συμπεριληφθούν στο εξαγόμενο σχήμα

[ctx: @action:button Export shortcut scheme]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @action:button Add new shortcut]
en: Add New
el: Προσθήκη νέου

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Application…']
en: Application…
el: Εφαρμογή…

[ctx: @action:menu End of the sentence 'Add New Command or Script…']
en: Command or Script…
el: Εντολή ή σενάριο…

[ctx: @option:check accessible export shortcuts %1 is application/group name]
en: Export %1
el: Εξαγωγή %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a custom command]
en: Edit command for %1
el: Επεξεργασία εντολής για %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
el: Επεξεργασία εντολής για %1

[ctx: @action:button accessible %1 is the name of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
el: Κατάργηση όλων των συντομεύσεων για %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the text of a shortcut category]
en: Remove all shortcuts for %1
el: Κατάργηση όλων των συντομεύσεων για %1

[ctx: @action:button accessible]
en: Undo deletion
el: Αναίρεση διαγραφής

[ctx: @info:tooltip]
en: Undo deletion
el: Αναίρεση διαγραφής

en: No items matched the search terms
el: Δεν ταιριάζουν αντικείμενα με τους όρους αναζήτησης

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
el: Επιλέξτε ένα αντικείμενο από τη λίστα για να δείτε τις συντομεύσεις του εδώ

en: Export Shortcut Scheme
el: Εξαγωγή σχεδίου συντόμευσης

en: Import Shortcut Scheme
el: Εισαγωγή σχεδίου συντόμευσης

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
el: Συντόμευση σχεδίου (*.kksrc)

en: Edit Command
el: Επεξεργασία εντολής

en: Add Command
el: Προσθήκη εντολής

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Add
el: Προσθήκη

en: Enter a command or choose a script file:
el: Εισάγετε μια εντολή ή επιλέξτε ένα αρχείο δέσμης ενεργειών:

[ctx: @label:textbox accessible]
en: Command
el: Εντολή

[ctx: @action:button]
en: Choose…
el: Επιλογή…

[ctx: @action:button accessible]
en: Choose script file
el: Επιλογή αρχείου δέσμης ενεργειών

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
el: Επιλογή αρχείου σεναρίου

[ctx: Filename filters for file dialog. Do not translate any of the filename extensions]
en: Script files (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)
el: Αρχεία σεναρίου (.sh, .bash, .zsh, etc.) (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
el: Επιλογή του σχεδίου για εισαγωγή:

en: Custom Scheme
el: Προσαρμοσμένο σχέδιο

en: Select File…
el: Επιλογή αρχείου…

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Editing shortcut: %1
el: Επεξεργασία συντόμευσης: %1

en: No active shortcuts
el: Δεν υπάρχουν ενεργές συντομεύσεις

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
el[0]: Προεπιλεγμένη συντόμευση
el[1]: Προεπιλεγμένες συντομεύσεις

en: No default shortcuts
el: Δεν υπάρχουν προεπιλεγμένες συντομεύσεις

en: Default shortcut %1 is enabled.
el: Η προεπιλεγμένη συντόμευση %1 είναι ενεργή.

en: Default shortcut %1 is disabled.
el: Η προεπιλεγμένη συντόμευση %1 είναι ανενεργή.

en: Custom shortcuts
el: Προσαρμοσμένες συντομεύσεις

[ctx: @action:button accessible]
en: Delete shortcut
el: Διαγραφή συντόμευσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete this shortcut
el: Διαγραφή αυτής της συντόμευσης

[ctx: @action:button Add custom shortcut]
en: Add…
el: Προσθήκη…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add custom shortcut
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης συντόμευσης

[ctx: @action:button accessible]
en: Cancel capturing shortcut
el: Ακύρωση λήψης συντόμευσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel capturing of new shortcut
el: Ακύρωση λήψης νέας συντόμευσης
