kcmkeyboard - en to el translation catalogue (65 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
el: Εναλλαγή διάταξης πληκτρολογίου

en: Switch to Next Keyboard Layout
el: Εναλλαγή στην επόμενη διάταξη πληκτρολογίου

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
el: Εναλλαγή στην τελευταία χρησιμοποιημένη διάταξη πληκτρολογίου

en: Switch keyboard layout to %1
el: Αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου σε %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
el: Προεπισκόπηση πληκτρολογίου

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
el: Οπτικοποίηση διάταξης πληκτρολογίου

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
el: Η γεωμετρία πληκτρολογίου απέτυχε να φορτωθεί. Αυτό συχνά υποδεικνύει ότι το επιλεγμένο μοντέλο δεν υποστηρίζει μια συγκεκριμένη διάταξη ή παραλλαγή διάταξης. Αυτό το πρόβλημα είναι πιθανό να παρουσιαστεί και όταν προσπαθήσετε να χρησιμοποιήσετε αυτόν τον συνδυασμό μοντέλου, διάταξης και παραλλαγής.
    Η προεπισκόπηση διατάξεων που έχουν οριστεί εκτός του καταλόγου xkb του συστήματός σας δεν υποστηρίζεται και θα προκαλέσει επίσης αυτό το μήνυμα. Αυτά μπορεί να εξακολουθούν να λειτουργούν κανονικά εάν εφαρμοστούν

[ctx: @title]
en: Key Bindings
el: Δεσμευμένα πλήκτρα

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
el: Διαμόρφωση επιλογών πληκτρολογίου

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
el: Προσθήκη διάταξης

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
el: Εμφάνιση ένδειξης διάταξης

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
el: Το συντομευμένο όνομα της επιλεγμένης διάταξης, το οποίο θα εμφανιστεί στο πλαίσιο συστήματός. Μπορείτε να αλλάξετε αυτή τη ρύθμιση μόνοι σας.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
el: Συντόμευση:

[ctx: @action:button]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
el: Ρύθμιση εναλλαγής…

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
el: Δεσμευμένα πλήκτρα

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
el: Δεσμευμένα πλήκτρα

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
el: Προσθήκη…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
el: Προσθήκη διάταξης

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
el: Διαμόρφωση διατάξεων

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
el: Μοντέλο:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
el: NumLock στην εκκίνηση του Plasma

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
el: &Ενεργοποίηση

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
el: &Απενεργοποίηση

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
el: Μένει ανεπη&ρέαστο

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
el: Επανάληψη πλήκτρου:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
el: Επανάληψη πλήκτρου

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
el: &Καθυστέρηση:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
el: Καθυστέρηση επανάληψης πλήκτρου %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
el: &Ρυθμός:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
el: Ρυθμός επανάληψης πλήκτρου %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
el: %1 επαναλήψεις/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
el: επαναλήψεις/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
el: Περιοχή δοκιμών:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
el: Πληκτρολογήστε εδώ για να δοκιμάσετε τις ρυθμίσεις.

[ctx: @title:view]
en: Layouts
el: Διατάξεις

[ctx: @action:button]
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
el: Μετακίνηση της διάταξης %1 πάνω

[ctx: @action:button]
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
el: Μετακίνηση της διάταξης %1 κάτω

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: @action:button]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
el: Διαγραφή της διάταξης %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
el: Εφεδρικές διατάξεις

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
el: Αριθμός εφεδρικών κύριων διατάξεων

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
el: κύριες διατάξεις

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
el: Μπορείτε να έχετε έως 4 κύριες διατάξεις, όλες οι άλλες διάταξεις είναι εφεδρικές. Οι εφεδρικές διάταξεις δεν περιλαμβάνονται κατά την εναλλαγή των διατάξεων, αλλά μπορούν να προσπελαστούν μέσω της εφαρμογής ενδείξεων πληκτρολογίου ή με τη ρύθμιση μιας προσαρμοσμένης συντόμευσης.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
el: Συντόμευση αλλαγής διάταξης:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
el: ή

[ctx: @title]
en: Configure Switching
el: Διαμόρφωση διατάξεων

[ctx: @title:group]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
el: Η αλλαγή διάταξης επηρεάζει:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
el: Όλα τα παράθυρα

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
el: Όλα τα παράθυρα στην τρέχουσα επιφάνεια εργασίας

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
el: Όλα τα παράθυρα της τρέχουσας εφαρμογής

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
el: Μόνο το τρέχον παράθυρο

[ctx: @label:checkbox]
en: Show notification on layout change
el: Εμφάνιση ειδοποίησης κατά την αλλαγή διάταξης

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
el: Συντόμευση

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
el: Εφεδρικές διατάξεις

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
el: Οι παλαιές συντομεύσεις X11 επιτρέπουν πιο λεπτομερή έλεγχο των συντομεύσεων μόνο με τροποποιητές και έχουν ελαφρώς καλύτερη υποστήριξη στο X11 σε ακραίες περιπτώσεις. Μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν στο Wayland.<nl/><nl/>Η ρύθμιση αυτών των συντομεύσεων θα σας οδηγήσει στη σελίδα Δέσμευση πλήκτρων.

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
el: Τα πλήκτρα τροποποίησης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την πληκτρολόγηση πρόσθετων χαρακτήρων, συμβόλων και διακριτικών.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
el[0]: %1 συντόμευση
el[1]: %1 συντομεύσεις

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
el: Καμία
