kcmaccess - en to el translation catalogue (112 entries)

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
el: Πατήστε %1 ενώ τα NumLock, CapsLock και ScrollLock είναι ενεργά

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
el: Πατήστε %1 ενώ τα CapsLock και ScrollLock είναι ενεργά

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
el: Πατήστε %1 ενώ τα NumLock και ScrollLock είναι ενεργά

en: Press %1 while ScrollLock is active
el: Πατήστε %1 ενώ το ScrollLock είναι ενεργό

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
el: Πατήστε %1 ενώ τα NumLock και CapsLock είναι ενεργά

en: Press %1 while CapsLock is active
el: Πατήστε %1 ενώ το CapsLock είναι ενεργό

en: Press %1 while NumLock is active
el: Πατήστε %1 ενώ το NumLock είναι ενεργό

en: Press %1
el: Πατήστε %1

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
el: Αδυναμία ρύθμισης gsettings για το Orca: «%1» απέτυχε

en: Error: Could not launch "orca --setup"
el: Σφάλμα: αδυναμία εκκίνησης «orca --setup»

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
el: Χρήση χειρονομιών

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
el: Ζητήστε επιβεβαίωση για μια χειρονομία

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
el: Επιβεβαίωση πρόσβασης στο πληκτρολόγιο

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
el: Χρήση χρονοκαθυστέρησης

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
el: Καθυστέρηση για χρονική λήξη

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
el: Χρήση ηχητικού σήματος για πρόσβαση

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
el: Χρήση κουδούνι συστήματος

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
el: Προσαρμογή κουδουνιού συστήματος

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
el: Αρχείο ήχου για το κουδούνι

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
el: Χρήση οπτικού κουδουνιού αντί για ήχο

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
el: Αντιστροφή χρωμάτων συστήματος στο κουδούνι

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
el: Χρώμα του ορατού κουδουνιού

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
el: Διάρκεια του ορατού κουδουνιού

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
el: Χρήση κολλημένων πλήκτρων

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
el: Κλείδωμα κολλημένων πλήκτρων

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
el: Απενεργοποίηση των κολλημένων πλήκτρων όταν δύο πλήκτρα πατηθούν ταυτόχρονα

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
el: Ηχητικό σήμα σε πάτημα κολλημένου πλήκτρου

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
el: Εναλλαγής ηχητικού σήματος σε πλήκτρα

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
el: Ειδοποίηση όταν πατηθεί ένας τροποποιητής πληκτρολογίου

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
el: Χρήση αργών πατημάτων πλήκτρου

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
el: Καθυστέρηση για το πάτημα πλήκτρου

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
el: Ηχητικό σήμα σε αργό πάτημα πλήκτρου

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
el: Ηχητικό σήμα σε αποδεκτό πάτημα πλήκτρου

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
el: Ηχητικό σήμα σε απορριφθέν πάτημα πλήκτρου

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
el: Πλήκτρα αναπήδησης

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
el: Χρήση καθυστέρησης για αναπήδηση

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
el: Ηχητικό σήμα σε απορριφθέν πλήκτρα αναπήδησης

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
el: Χρήση πλήκτρων για τον έλεγχο ποντικιού

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
el: Καθυστέρηση για την κίνηση ποντικιού

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
el: Διάστημα επανάληψης για την κίνηση ποντικιού

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
el: Χρόνος επίτευξης μέγιστης ταχύτητας

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
el: Μέγιστη ταχύτητα

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
el: Καμπύλη πλήκτρων ποντικιού

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
el: Ενεργοποίηση αναγνώστη οθόνης

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Cursor is enabled
el: Εάν είναι ενεργό το κούνημα δρομέα

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
el: Μεγέθυνση

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
el: &Χειρονομίες ενεργοποίησης

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
el: Απενεργοποίηση των κολλημένων πλήκτρων και των αργών 
    πλήκτρων μετά από:

en: %1 min | %1 min
el[0]: %1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

en: When a shortcut is used:
el: Όταν γίνεται χρήση χειρονομίας:

en: Display a confirmation dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου επιβεβαίωσης

en: Ring the system bell
el: Χρήση κουδουνιού συστήματος

en: Show a notification
el: Εμφάνιση ειδοποίησης

en: Configure Notifications…
el: Ρύθμιση ειδοποιήσεων…

en: Please choose an audio file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο ήχου

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
el: αρχεία ήχου ogg, oga και wav (*.ogg *.oga *.wav)

en: Audible bell:
el: Ακουστικό κουδούνι:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
el: Προσαρμοσμένος ήχος:

en: Search audio file for the system bell
el: Αναζήτηση αρχείου ήχου για το κουδούνι συστήματος

en: Button search audio file
el: Κουμπί αναζήτησης αρχείου ήχου

en: Visual bell:
el: Οπτικό κουδούνι:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @label]
en: Flashes the screen whenever certain keys are pressed
el: Χρήση του κουδουνιού συστήματος κάθε φορά που ένα πλήκτρο απορριφθεί

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
el: Αναλαμπή οθόνης

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
el: Διάρκεια:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
el: Για να γίνει αποδεκτό ένα πλήκτρο, πρέπει να κρατηθεί μέχρι το καθορισμένο χρονικό διάστημα. Χρήσιμο αν πληκτρολογήσετε κατά λάθος περισσότερα από ένα πλήκτρα ταυτόχρονα ή αν έχετε δυσκολία να πατήσετε το πλήκτρο που θέλετε από την πρώτη φορά.

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
el: Καθυστέρηση:

en: Ring system bell:
el: Χρήση κουδουνιού συστήματος:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
el: όταν πατηθεί οποιοδήποτε πλήκτρο

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
el: όταν οποιοδήποτε πλήκτρο είναι &αποδεκτό

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
el: όταν οποιοδήποτε πλήκτρο έχει &απορριφθεί

en: Bounce keys:
el: Πλήκτρα αναπήδησης

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
el: Αγνόηση γρήγορων, επαναλαμβανόμενων πατημάτων του ίδιου πλήκτρου.

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
el: Καθυστέρηση:

en: Ring system bell when rejected
el: Χρήση κουδουνιού συστήματος όταν απορρίπτεται

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
el: Χρήση κουδουνιού &συστήματος

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
el: Πλήκτρα τροποποιητή

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
el: Φίλτρα πληκτρολογίου

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
el: Πλοήγηση ποντικιού

en: Activation Shortcuts
el: Χειρονομίες ενεργοποίησης

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
el: Αναγνώστης οθόνης

[ctx: Shake cursor to find it]
en: Shake Cursor
el: Κούνημα δρομέα

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
el: Κολλημένα πλήκτρα:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
el: Τα πλήκτρα τροποποίησης όπως τα Ctrl, Shift, Alt και το πλήκτρο Meta/Super/Windows συμπεριφέρονται σαν να «κολλούν στη θέση τους» και δεν χρειάζεται να κρατιούνται πατημένα όταν πληκτρολογείτε μια συντόμευση πληκτρολογίου.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
el: Κλείδωμα κολλημένων πλήκτρων

en: Disable when two keys are held down
el: Απενεργοποίηση όταν δύο πλήκτρα είναι πατημένα

en: Ring system bell when modifier keys are used
el: Χρήση κουδουνιού συστήματος όταν γίνεται χρήση πλήκτρων τροποποίησης

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
el: Ανάδραση:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
el: Χρήση κουδουνιού συστήματος όταν αλλάζουν τα πλήκτρα κλειδώματος

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
el: Εμφάνιση ειδοποίησης όταν γίνεται χρήση πλήκτρων τροποποίησης ή κλειδώματος

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
el: Ρύθμιση ειδοποιήσεων…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move cursor:
el: Χρήση αριθμητικού πληκτρολογίου για μετακίνηση του δρομέα:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
el: Καθυστέρηση επιτάχυνσης:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
el: Επανάληψη διαστήματος:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
el: Χρόνος επιτάχυνσης:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
el: Μέγιστη ταχύτητα:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
el: Επιτάχυνση δρομέα:

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
el: Παρακαλώ εγκαταστήστε το, στη συνέχεια κλείστε και ξανανοίξτε αυτό το παράθυρο.

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
el: Ενεργοποίηση αναγνώστη οθόνης

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
el: Εκκίνηση της διαμόρφωσης του αναγνώστη οθόνης Orca…

[ctx: @label]
en: Shake cursor to find it:
el: Κουνήστε τον δρομέα για να το βρείτε:

[ctx: @option check, Enable shake cursor effect]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

[ctx: @label Cursor magnification level]
en: Magnification:
el: Μεγέθυνση:

[ctx: @label Normal cursor size]
en: Normal
el: Κανονικό

[ctx: @label Large cursor size]
en: Large
el: Μεγάλο
